دوشنبه , 28 خرداد 1403
لپ تاپ لمسی

تفاوت لپ تاپ لمسی و لپ تاپ معمولی چیست؟ + بررسی مزایا و معایب لپتاپ لمسی + معرفی 10 مدل از بهترین لپتاپ های لمسی 2023

بهترین لپ تاپ های لمسی به کاربر این امکان را می دهد که بتواند به عنوان تبلت نیز از آن استفاده کند. با آن بازی های لمسی انجام دهد و بعد از مدرسه یا کار، به تماشای فیلم بنشیند. به عبارت دیگر، لپ تاپ لمسی دیدگاه ما نسبت به این دستگاه را تغییر داده اند.کارایی آن ها، بسیاری از نیازهای افراد را برآورده می کند. در عین حال، بسیاری از لپ تاپ های لمسی، همان میزان قدرت و قابلیت حمل را نسبت به لپ تاپ های عادی ارائه می دهند. بسیاری از این لپ تاپ ها به سیستم عامل ویندوز 10 و کروم مجهز هستند که برای صفحات لمسی، به خوبی بهینه شده اند و کارایی یک کامپیوتر تمام عیار را به کاربر ارائه می دهند.


فهرست مطالب


تفاوت لپ تاپ لمسی و لپ تاپ معمولی چیست؟

در هنگام خرید یک لپ تاپ توجه به مشخصات آن که شامل پردازنده، گرافیک، رم و هارد می‌شود، بسیار مهم است اما با گذشت زمان و همه گیر شدن صفحه نمایش ها از طرفی هماهنگی کامل صفحه نمایش لمسی با ویندوز ۱۰، انتخاب یک لپتاپ لمسی یا لپ تاپ معمولی نیز جزو مشخصات انتخابی قبل از خرید در نظر گرفته می‌شود.این مقاله بهترین لپ تاپ های تاچ را بخوانید. معمولا لپتاپ لمسی در سه مدل مختلفِ لپ تاپ هیبریدی و سرفیس وجود دارد. در ادامه شما را جهت خرید لپ تاپ در سری لمسی، بیشتر اشنا خواهیم کرد.

عملکرد صفحه لمسی در لپ تاپ‌ها چگونه است؟

و نوع رایج از صفحه نمایش در لپ تاپ ها وجود دارد: نوع مقاومتی و نوع خازنی

صفحه نمایش مقاومتی برای لپ تاپ لمسی

صفحه لمسی مقاومتی از دو لایه مجزا ساخته شده اند. این دو لایه با جریان الکترونیکی از هم جدا هستند. این مدل صفحه نمایش برای کار نیاز به فشار کاربر دارد.

صفحه نمایش مقاومتی برای لپ تاپ لمسی

وقتی شما یک قسمت از صفحه نمایش را لمس می‌کنید در واقع این دو لایه به هم وصل می‌شوند و با تغییر جریان الکترونیکی، دستور به نرم افزار در حال اجرا صادر می‌شود.

صفحه نمایش خازنی برای لپ تاپ لمسی

صفحه نمایش خازنی تنها از یک لایه تشکیل شده است که حکم مختصات را دارد و وقتی با بدن انسان تماس پیدا می‌کند باعث تغییر جریان بار الکتریکی می‌شود. برخلاف صفحه نمایش مقاومتی، صفحه نمایش خازنی قابلیت تشخیص چندین انگشت به صورت همزمان را دارد. به همین منظور امکان بزرگ نمایی و کوچک نمایی نیز فراهم می‌شود.

بررسی مزایا و معایب لپ تاپ های لمسی

مزایا:

1.نقاشی و یادداشت برداری

لپتاپ صفحه نمایش‌ بهترین گزینه برای هنرمندان، طراحان مد و طراحان گرافیک است که برای انجام فعالیت‌های آن‌ها راحت‌تر است. برخی از مدل‌های خاص لپ‌تاپ دارای قلم و صفحه نمایش لمسی هستند، بنابراین می‌توانید به راحتی طرح‌ ایجاد کنید. گزینه نمایش قلم و صفحه لمسی نیز یک ویژگی مناسب برای دانش آموزان است. می‌توانید از قلم استایلوس به عنوان جایگزینی برای انگشتان خود استفاده کنید. برای طراحی نیازی به ماوس ندارید، این لپ تاپ صفحه لمسی را به انتخابی عالی برای هنرمندان و طراحان تبدیل می‌کند.

2. نمایشگرهای با کیفیت

لپتاپ صفحه نمایش لمسی در مقایسه با لپ‌تاپ‌های معمولی دارای روشنایی عالی، دقت رنگ خوب، رنگ‌های زنده و بازتولید هستند. اکثر مدل‌های لپ تاپ با این قابلیت هوشمند دارای نمایشگرهایی با وضوح بالاتر هستند.لپ تاپ‌های لمسی با صفحه نمایش براق طراحی شده‌اند که باعث می‌شود نسبت به لپ تاپ‌های مات به لمس بهتر پاسخ دهند. اشباع رنگ لپ‌تاپ‌های نمایشگر لمسی بسیار عالی است که باعث می‌شود نمایشگرها پررنگ و غنی به نظر برسند.این مقاله لپ تاپ گیمینگ ارزان را بخوانید. در این نمایشگر رنگ‌های تیره‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. صفحه نمایش دارای دقت رنگ عالی است و بنابراین می‌تواند طیف رنگی زیادی را نمایش دهد.

نمایشگرهای با کیفیت

از دیگر مزایا لپتاپ صفحه نمایش لمسی این است که صفحه نمایش آن‌ها بسیار روشن‌تر است. زیرا این صفحه نمایش می‌تواند نور زیادی را منعکس کند که منجر به افزایش روشنایی می‌شود.

از دست ندهید
لپ تاپ مناسب آموزش و تدریس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟

3. دسترسی سریعتر

تعامل با لپ تاپ‌ها از طریق صفحه نمایش راه موثر و سریع‌تری است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین لپ تاپ اپل 2023 را بخوانید.این سرعت بالای کاوش کامپیوتر را به شما می‌دهد.

4. پشتیبانی از دست خط

با داشتن یک لپ تاپ لمسی با قلم یا قلم لمسی، می‌توانید مانند یک یادداشت روی نمایشگر بنویسید یا نقاشی کنید. سیستم عامل ویندوز 8 در ترجمه دستخط به متن با استفاده از الگوریتم بهتر عمل می‌کند. بنابراین، شما نیازی ندارید تایپ کنید.

5. قابل حمل

لپ‌تاپ‌ را می‌توان به تبلت تبدیل کرد و بنابراین حمل آن آسان است. لپ‌تاپ‌های صفحه لمسی عمدتاً کوچک‌تر، نازک‌تر و سبک‌تر از لپ‌تاپ‌های غیر لمسی هستند. بنابراین این لپ تاپ‌ها نسبت به لپ تاپ‌های غیر لمسی بسیار راحت و قابل حمل هستند.

6. چشم نوا

لپتاپ صفحه نمایش لمسی ظاهری جذاب، براق و مجلل دارند که توجه افراد را به خود جلب می‌کنند.

7. دیگر مزایای لپتاپ صفحه نمایش لمسی

 • استفاده از هر ویرایشگر تصویری آسان‌تر است.
 • در حین انجام طراحی‌ها با استفاده از برنامه‌های گرافیکی مانند CAD، ابعاد مناسبی را ارائه می‌دهد و همچنین فرآیند را آسان‌تر می‌کند.
 • لپ تاپ صفحه لمسی بهترین انتخاب برای یک گیمر است که تجربه بازی را آسان‌تر می‌کند.

معایب لپ تاپ لمسی:

1. باتری‌ به سرعت تخلیه می‌شود

از معایب آنها ، این است که مجموعه‌ای از وظایف پردازشی اضافی برای سخت‌افزار لپ تاپ به دلیل معرفی یک پنل لمسی در آن وجود دارد. اگر به طور مکرر از این ویژگی صفحه لمسی استفاده می‌کنید، به باتری یدکی نیاز دارید. این لپ‌تاپ‌ها شارژ باتری زیادی مصرف می‌کنند زیرا صفحه نمایش برای انجام عملکرد خود به انرژی زیادی نیاز دارد. در زیر آن، روشنایی و اشباع رنگ بیشتر نمایشگر، باتری را سریعتر تخلیه می‌کند.

2. لپتاپ صفحه نمایش لمسی قیمت بالایی دارد

ویژگی آنها یک جنبه لوکس است که به لپ تاپ اضافه شده است که قیمت مدل را افزایش می‌دهد. برخی از برندها نمایشگرهای لمسی با وضوح بالاتر ارائه می‌کنند که ممکن است هزینه‌های آن را افزایش دهد. حقیقت این است که لپ تاپ‌های لمسی گران‌تر از معمولی هستند. دلیل اصلی قیمت اضافی صفحه نمایش لمسی و لوکس است.

قیمت بالا لپ تاپ لمسی

3. وزن بالا

استفاده از این فناوری در لپ‌تاپ حجم و فضا را افزایش می‌دهد که لپ‌تاپ را سنگین‌تر می‌کند.

4. مشاهده در نور مستقیم دشوار است

لپ تاپ‌های دارای صفحه نمایش لمسی را می‌توان در مناطقی با شرایط نور کم استفاده کرد، اما ممکن است استفاده از آن‌ها در نور مستقیم سخت باشد.

5. ضخامت

پنل‌های آن ضخیم‌تر از صفحه نمایش لپ تاپ‌های معمولی هستند. یک صفحه نمایش لمسی نیم اینچ ضخامت دارد که حدود دو پوند وزن دارد.

از دست ندهید
نقد و بررسی لپ تاپ قابل تبدیل Asus Zenbook Flip 14 + معرفی ویژگی ها و مشخصات لپ تاپ ایسوس

6. خسته کردن دست‌ها

اگر برای مدت طولانی روی لپ تاپ صفحه لمسی کار می‌کنید، ممکن است دست شما خسته شود. برای غلبه بر آن، باید از پد لمسی یا ماوس به عنوان جایگزین ورودی استفاده کنید. در اینجا، می‌توانید عملکردهایی مانند بزرگنمایی یا کوچک کردن یا کشیدن را با استفاده از گزینه لمسی انجام دهید، در حالی که کلیک‌های معمولی با استفاده از ماوس انجام می‌شود.

7. صفحه نمایش براق

صفحه نمایش براق نیز دلیلی برای مشکل تابش خیره کننده است، که می‌تواند باعث ناراحتی شما در هنگام تابش نور شدید بر روی چشم‌ها شود که این مورد نیز یکی دیگر از معایب لپ تاپ لمسی به حساب می‌آید. نور خیره کننده می‌تواند منجر به خستگی چشم و سردرد خفیف شود. لپ تاپ‌های غیر لمسی ممکن است از نمایشگرهای مات برای جلوگیری از بازتاب نور اضافی استفاده کنند. اما آنها کسل کننده و کم نور هستند، به همین دلیل در لپ تاپ‌های صفحه لمسی ترجیح داده نمی‌شوند.

8. علائم اثر انگشت در لپتاپ صفحه نمایش لمسی

در نمایشگرهای لمسی، علائم اثر انگشت به راحتی جذب می‌شوند. بنابراین، شما باید هر روز صفحه نمایش را با استفاده از یک پارچه نخی تمیز کنید تا گرد و غبار و آثار انگشت از بین برود.

علائم اثر انگشت

9. نور آبی بالا

نمایشگرهای براق، اشعه نور آبی و اشعه ماوراء بنفش را که از نمایشگر ساطع می‌شوند، متوقف نمی‌کنند. انتشار نور آبی ممکن است هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش برای مدت طولانی در شرایط روشنایی بالا باعث آسیب به چشم شود. در اینجا، می‌توانید از محافظ صفحه نمایش نور آبی برای جلوگیری از پرتوهای نور آبی استفاده کنید.

معرفی 10 مدل از بهترین لپ تاپ های لمسی 2023

1- HP Spectre x360

لپ تاپ دوست داشتنی و تحسین شده HP برای انتقام گرفتن، بازگشته است. این بار با قوی ترین پردازنده از نسل دهم اینتل در کنار گرافیک Iris Plus اینتل. این گجت جذاب با طراحی 2 در 1، قابلیت های امنیتی بالا و اسپیکر های قدرتمند Olufsen همراه است. با این امکانات، این یکی از بهترین لپ تاپ های لمسی بازار به شمار می رود. تعجبی هم ندارد که محبوب ترین لپ تاپ 2023 باشد. اگر زیبایی در کنار کیفیت مناسب برای شما اهمیت دارد، این لپ تاپ برای شماست.

بهترین لپ تاپ لمسی ،HP Spectre x360
 • طراحی زیبا و با کیفیت
 • کارایی بالا
 • قابلیت های امنیتی بسیار خوب
 • عمر باتری نه چندان بالا
 • گاهی اوقات داغ می شود

2- Dell XPS 13

رقابت در بازار اولترابوک ها، هر سال سخت تر می شود و شرکت هایی که روزی بی رقیب بودند، حالا به تکاپو افتاده اند تا بازی را به حریفان واگذار نکنند. اما این شرایط در مورد Dell XPS 13 صدق نمی کند. نه تنها این یکی از بهترین لپ تاپ های لمسی است، بلکه هنوز هم از زمان عرضه اولین نسخه خود، یکی از بهترین لپ تاپ های لمسی بازار است.این وسیله فوق العاده لوکس، از باتری بسیار خوبی بهره می برد و طراحی آن هم، هر فرد را شیفته خود می کند. به دلیل ضخامت کم آن که تقریباً نیم اینچ است، برخی امکانات فدا شده اند. برای مثال، کیفیت صدای چندان خوبی ندارد. قیمت آن هم برای بسیاری از مردم، خیلی گران است. اما این لپ تاپ ارزش هر یک ریال پولی که بابت آن می پردازید را دارد.

 • طراحی خارق العاده
 • عمر باتری بسیار خوب
 • عملکرد بی عیب و نقص
 • کیفیت صوتی متوسط
 • گران قیمت
از دست ندهید
معرفی لپ تاپ های سری ThinkPad لنوو + نقد و بررسی سری لپ تاپ Lenovo ThinkPad E

3-لپ تاپ لمسی ،Razer Blade 15 Studio Edition

کمپانی ریزر لپ تاپ های گیمینگ خود را از نو طراحی کرده و آن ها را به دستگاه هایی کاملاً قابل حمل تبدیل کرده که نه تنها برای بازی‌خور ها، بلکه برای طراحان، فیلمبرداران و عکاسان نیز ایده آل است. این لپ تاپ به صفحه نمایش جذاب 4K مجهز است که برای ویرایشگران، جزئیات را با بالاترین کیفیت در صفحه لمسی خود نشان خواهد داد. اگر به دنبال یک لپ تاپ قدرتمند با صفحه نمایش عالی هستید، Razer Blade 15 Studio Edition انتخاب مناسبی خواهد بود. فقط یادتان باشد که باید مبلغ زیادی را کنار گذاشته باشید.

3-بهترین لپ تاپ لمسی ،Razer Blade 15 Studio Edition
 • قدرتمند
 • صفحه نمایش جذاب
 • گران قیمت

4- HP Envy x360

اگر به دنبال یک لپ تاپ لمسی 13 اینچی 2 در 1 هستید که به راحتی از پس کارهای روزانه مانند تولید محتوا، فیلم و بازی و گشت و گذار در اینترنت بر بیاید، از خرید Envy x360 خوشنود خواهید شد. این لپ تاپ به پردازنده AMD مجهز است و طراحی جذابی دارد که نظر همه را به خوب جلب می کند. از همه بهتر، این لپ تاپ می تواند تا 9 ساعت پخش فیلم داشته باشد و به این شکل، یک روز کاری کامل را همراه شما باشد.

HP Envy x360
 • طراحی باریک و چشم نواز
 • شاسی با کیفیت
 • عمر باتری بسیار بالا
 • عملکرد متوسط پردازنده
 • عملکرد ناامید کننده کارت گرافیک

5- Lenovo Yoga C940

جذابیت های این لپ تاپ، تنها به طراحی آن ختم نمی شود. به لطف قطعات سخت افزاری بسیار خوب، Yoga C940 از عملکرد خیلی خوبی برخوردار است. مزایای این لپ تاپ عبارتند از یک کیبورد راحت، ساندبار چرخشی با 2 بلندگوی اضافی، قلم لمسی و قابلیت امنیتی TrueBlock. همه این ها در یک لپ تاپ سبک و جمع و جور، دور هم جمع شده اند.

Lenovo Yoga C940 لپ تاپ لمسی
 • طراحی عالی
 • عملکرد بسیار خوب
 • کیبورد راحت
 • گران
 • باتری ضعیف

6-لپ تاپ Lenovo Yoga C930 ، 2020

نه تنها Lenovo Yoga C930 جدید، یکی از بهترین لپ تاپ های لمسی هیبریدی است که ما تا به امروز مورد بررسی قرار داده ایم، بلکه این دستگاه، لیاقتش را دارد که در لیست بهترین لپ تاپ های لمسی ما قرار بگیرد. به لطف نمایشگر لمسی IPS براق که پشتیبانی از قلم را نیز ارائه می دهد، می توانید روی عکس های خود با بالاترین کیفیت ویرایش انجام دهید. به تولید محتوای مورد علاقه خود بپردازید و بعد از آن، کمی هم به بازی کردن مشغول شوید.

لپ تاپ Lenovo Yoga C930 ، 2020
 • بدنه مستحکم
 • امکانات عالی
 • عمر باتری مناسب
 • عملکرد گرافیکی ضعیف

7- Surface Book 2

سرفیس بوک 2 با صفحه 15 اینچی همان تجربه جذاب کار با صفحه لمسی سرفیس پرو را برای شما به ارمغان می آورد. اما به لطف صفحه بزرگ تر و سخت افزار قوی تر، تجربه کاربری را به مرحله جدیدی خواهد برد. به لطف پردازنده چهار هسته ای و کارت گرفیک قدرتمند، این دستگاه بیشتر نیاز های طراحی و گیمینگ شما را برآورده خواهد کرد. اگر این یکی از بهترین لپ تاپ های بازار نباشد، ما دیگر نمی دانیم چه لپ تاپی می تواند باشد.

8-Surface Laptop 3

این اولین بار است که پردازنده رایزن AMD را در یک لپ تاپ ساخت مایکروسافت می بینیم. سرفیس لپ تاپ 3 با بهره گیری از این مغز متفکر نسبتاً ارزان، در دسترس افراد بیشتری قرار می گیرد. به ویژه افرادی که به کارت گرافیک و پردازنده های AMD علاقه مند هستند. متأسفانه، این بار ویژگی های جدید قابل توجهی وجود ندارد. برای مثال، اگر به پورت های زیاد علاقه دارید، بی‌خیال این لپ تاپ شوید. اما اگر عمر باتری برای شما اهمیت دارد، به هیچ لپ تاپ دیگری فکر نکنید. همچنین، این یکی از سبک ترین و باریک ترین لپ تاپ های لمسی موجود در بازار است.

 لپ تاپ لمسی ،Surface Laptop 3
 • عمر باتری شگفت انگیز
 • پردازنده قدرتمند AMD
 • پورت های بسیار کم
 • قدرت نه چندان هیجان انگیز
از دست ندهید
آیا لپ تاپ با نمایشگر لمسی،بخریم یا نه؟ + بررسی 5 دلیل برای نخریدن لپ‌تاپ‌های دارای صفحه نمایش لمسی

9- Lenovo Yoga C630

کسانی که به دنبال جذابیت های صفحه نمایش لمسی هستند، اما نمی خواهند حساب بانکی خود را خالی کنند، از دیدن این لپ تاپ خوش قیمت، خوشنود خواهند شد. قیمت این لپ تاپ 2 در 1، از 629 دلار آغاز می شود. از پردازنده اسنپ دراگون 850 بهره می برد، 4 گیگابایت حافظه رم دارد، 128 گیگابایت حافظه SSD دارد و از چیپست گرافیکی آدرنو 630 بهره می برد. این یک گزینه مناسب برای کسانی است که اعتقادی به سیستم عامل کروم ندارند. این لپ تاپ نقاط قوت فراوانی دارد: قلم فعال، حسگر اثر انگشت و بیش از 23 ساعت عمر باتری! این لپ تاپ به مانیتور 13.3 اینچی فول اچ دی و البته لمسی مجهز است.

Lenovo Yoga C630
 • فناوری 4G
 • عمر باتری بالا
 • طراحی سبک و باریک
 • مشکل ناسازگار بودن برخی برنامه ها

10- لپ تاپ لمسی ،ThinkPad X1 Extreme Mobile Workstation

اگر به دنبال خرید یک نیروگاه هسته ای قابل حمل هستید و به اندازه یک “خودروی ارزان قیمت” پول برای خرج کردن دارید، لپ تاپ ThinkPad X1 تمام نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. البته این لپ تاپ با کانفیگ های مختلف عرضه می شود. اما در پایین ترین کانفیگ نیز، این یک لپ تاپ قدرتمند است. با داشتن کارت گرافیک درجه یک و صفحه نمایش4K، این یک کامپیوتر همه فن حریف است.

 لپ تاپ لمسی ،ThinkPad X1 Extreme Mobile Workstation
 • قدرت بالا
 • صفحه 4K مسحور کننده
 • تجربه کاربری عالی
 • سبک نیست
 • گران است

جمع بندی

تا بدین جا مزایا و معیاب لپ تاپ های لمسی را بررسی نمودیم، اما باید توجه داشته باشید که لپ‌تاپ‌های لمسی برای کاربرانی که عاشق انجام کارهای خلاقانه هستند، بسیار مناسب است. برخی از اشکالات در این نوع لپ تاپ وجود دارد، اما اکثر آن‌ها را می‌توان از طریق به روز رسانی نرم افزار برطرف کرد. اگر از عملکرد صفحه لمسی لذت می‌برید، بهترین گزینه است.قیمت لپ تاپ‌ لمسی، به نسبت کمی گران می‌باشد، بنابراین اگر پول نقد کافی برای خرج کردن دارید، آن را بخرید. اگر از لپ تاپ برای اهداف بازی و هر عملکرد سنگین دیگری استفاده می‌کنید، لپ تاپ صفحه نمایش لمسی برای شما مناسب نیست.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لپتاپ صفحه نمایش لمسی آشنا شدید.همچنین از مزایا ومعایب آن و مشخصات بهترین آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی ارزش خرید را دارد؟

لپ تاپ های لمسی اغلب دارای روشنایی عالی و دقت رنگ بالاتری در مقایسه با لپ تاپ های معمولی هستند. اکثر مدل های دارای این قابلیت، نمایشگرهایی با وضوح بالاتر دارند و براق هستند.

آیا لپ تاپ های لمسی HP خوب هستند؟

بله، لپ تاپ های لمسی HP از کیفیت بالایی برخوردارند و هیچ مشکلی تاکنون برای آن ها عنوان نشده است. از جمله مزایای این لپ تاپ ها می توان به استفاده آسان و راحت و پردازنده نسبتا بهتر در مقایسه با اینتل اشاره کرد.

پیشنهاد ما به شما

HP Spectre Folio

بررسی تخصصی لپ‌تاپ HP Spectre Folio + معرفی مشخصات و مزایا و معایب آن

لپ‌تاپ HP Spectre Folio که در ماه اکتبر سال گذشته معرفی شد، سعی کرد دنیای …

دیدگاهتان را بنویسید