دوشنبه , 28 خرداد 1403
لپ تاپ دست دوم

راهنمای خرید لپ‌تاپ دست دوم +بررسی نکات مهم پیش از خرید لپتاپ دست دوم

با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی، خرید لپ تاپ دست دوم (لپ‌تاپ استوک) حرکت هوشمندانه‌ای است.شاید بسیاری از ما با شنیدن واژه دست‌دوم، اجناسی غیرقابل‌ استفاده و بدردنخور در ذهن‌مان تداعی شود، اما همچنین طرز فکری همیشه صحیح نیست، چراکه در بسیاری از مواقع خیلی از افراد به‌منظور خرید مدلی جدیدتر و بهتر اقدام به فروش لپ‌تاپ قبلی خود می‌کنند و در این میان می‌توان لپ‌تاپ‌هایی باکیفیت و سالم را که شاید برخی از آنها کارکرد چندانی هم ندارند تهیه کرد. اما برای خرید لپ تاپ باید به چه نکاتی توجه کرد؟نکاتی وجود دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی ریسک خرید یک لپ‌ تاپ نامناسب یا معیوب را کاهش دهد. در همین راستا سعی داریم در این مقاله، نکات هنگام راهنما خرید لپ تاپ دست دوم را مورد بررسی قرار دهیم تا کاربر با کمترین نگرانی اقدام به خرید محصول مورد نیاز خود کند.


فهرست مطالب


تفاوت لپ تاپ دست دوم و استوک چیست؟

پیش از گفتن نکات مهم درمورد خرید لپ‌تاپ دست‌دوم و استوک، ابتدا باید تعریف صحیحی از هر دو دسته داشته باشیم تا قادر به انتخاب صحیح با توجه به نیازهایتان باشید. در ادامه تعریف کاملی از هر دو دسته را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

لپ تاپ دست دوم چیست؟

به‌طور کلی لپ‌تاپ‌های دست‌دوم شامل آن دسته از محصولاتی می‌شوند که توسط افراد عادی برای کاربری‌های متنوع از جمله وب‌گردی، ویرایش تصاویر و یا بازی‌کردن استفاده شده‌اند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لپ تاپ اقتصادی گیمینگ را بخوانید. بنابرین این دسته نسبت به دیگر انواع مدل‌های کارکرده بیشتر در معرض استفاده قرار داشته و به‌دنبال آن قطعات آنها دارای استهلاک بیشتری هستند. البته با این‌وجود شرایط کلی لپ‌تاپ بسیار وابسته به نحوه نگهداری کاربر قبلی است و از این‌رو خرید لپ‌تاپ‌هایی که مورد استفاده کاربران عادی بوده و بیش‌تر جهت کارهای روزمره به‌کار گرفته شده‌اند دارای استهلاک کمتری بوده و به‌مراتب از ارزش خرید بالاتری نسبت به انواع استفاده شده برای کاربری‌های سنگین‌تر مانند بازی‌کردن یا رندر، برخوردار هستند.

لپ‌تاپ استوک چیست؟

در خارج از کشور خصوصا کشورهای اروپایی یا آمریکا، فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی و زنجیره‌ای درجهت حفظ رضایت مشتری و کسب‌ اعتبار بیش‌تر، برای بسیاری از محصولات خود این امکان را فراهم کرده‌اند تا درصورت نارضایتی مشتری، محصول خریداری شده را بتوانند تا ۳۰ روز پس از خرید به فروشگاه برگشت دهند. این موضوع باعث می‌شود که تعداد زیادی از این محصولات کم استفاده شده در انبارهای این فروشگاه‌ها وجود داشته باشند که باتوجه به کیفیت‌شان رتبه‌بندی می‌شوند. با این شرایط لپ‌تاپ‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند قاعدتا باید نسبت به مدل‌های دست‌دوم از کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

لپ تاپ استوک

هرچند در بین این محصولات، لپ‌تاپ‌هایی کم‌کیفیت و دارای خط و خش و ضربه یافت می‌شوند، اما در حالت کلی این دسته از لپ‌تاپ‌ها به‌دلیل استفاده کمتر و بسته به شرایط نگهداری‌شان در انبارها درمقایسه با مدل‌های دست دوم از کیفیت بالاتری بهره می‌برند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین لپ تاپ های تاچ را بخوانید. تفاوت اصلی این دسته با محصولات دست‌دوم در کارکرد کم و استهلاک قطعات داخلی آنهاست، چراکه لپ‌تاپ‌های دست‌دوم برای مدت طولانی مورد استفاده قرار داشته‌اند و ازنظر استهلاک قطعات داخلی به‌مراتب درمقایسه با لپ‌تاپ‌های استوک دارای شرایط کیفی کمتری هستند.

از دست ندهید
نقد و بررسی پرفروش ترین لپ تاپ های استوک در ایران

مقایسه قیمت لپ تاپ دست دوم با مدل نو

بدون‌شک مهم‌ترین دلیل برای خرید لپ‌تاپ دست‌دوم قیمت کمتر آن است. بنابراین ضروری است که نمونه دست‌دومی که قصد خرید آن را دارید باتوجه به کیفیتش، قیمت مناسبی داشته باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید مقاله لپ تاپ گیمینگ ارزان را بخوانید.

همین که لپ‌تاپ لقب دست‌دوم را به یدک بکشد خود به‌تنهایی کافیست تا حداقل ۲۰ درصد ارزان‌تر از مدل نو فروخته شود. حال‌ آنکه بسیاری از نمونه‌ها، بسته به میزان کارکرد و سلامت دستگاه باید به قیمت پایین‌تری نیز به‌فروش برسند. حتما در زمان خرید لپ‌تاپ دست‌دوم قیمت نمونه نو و همچنین دیگر دستگاه‌های دست‌دوم از همان مدل را بررسی کنید و درصورتی که تفاوت قیمتی بین مدل نو و دست‌دوم چندان نیست، خرید دستگاه نو بسیار منطقی‌تر است. در ادامه همین مطلب نحوه بررسی قطعات مهم لپ‌تاپ را برای شما توضیح خواهیم داد.

بسیاری از فروشنده‌ها بدون درنظر داشتن وضعیت دستگاه، قیمت آن را مشابه‌ها با نمونه‌های دست‌دوم با شرایط بهتر و حتی در برخی مواقع نزدیک به قیمت مدل نو قرار می‌دهند. پس هنگام خرید تمام بخش‌های لپ‌تاپ را با دقت بررسی کنید و درصورتی که فروشنده نسبت به وضعیت دستگاه، قیمت بالاتری می‌گوید درخواست تخفیف کنید و درصورت مخالفت از خرید آن صرف نظر کنید. البته بسیاری از فروشندگان عادی که در بستر سایت‌های آگهی اقدام به‌فروش می‌کنند برای مشتری مقداری تخفیف در نظر گرفته‌اند.

بررسی بخش‌های مختلف پیش از خرید لپ تاپ دست دوم

همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفته شد، حتما از فروشنده لپ‌تاپ مهلت تست بگیرید و اجزای آن را به دقت بررسی کنید. اگر انجام معامله به‌شکل حضوری است، حتما در جلوی خود فروشنده بخش‌های مهم را تست کنید تا درصورت وجود هرگونه عیب و نقص در دستگاه، خود فروشنده هم شاهد آن باشد.

بررسی بدنه لپ‌تاپ

بدنه و ظاهر لپ‌تاپ به‌خوبی می‌تواند نحوه مراقبت کاربر قبلی را بیان کند. در زمان بررسی لپ‌تاپ وجود خط و خش یا فرورفتگی بر بدنه را به دقت مورد بررسی قرار دهید چراکه حتی اگر عمر زیادی از لپ‌تاپ می‌گذرد، بازهم دلیلی ندارد که بدنه آن دچار آسیب شده باشد، مگر آنکه دارنده قبلی اهمیت زیادی در مراقبت از لپ‌تاپ به‌خرج نداده است.

بررسی بدنه لپ‌تاپ دست دوم

وجود هرگونه فرورفتگی یا علائم ضربه می‌تواند نشانگر آسیب وارد شده با قطعات داخلی لپ‌تاپ باشد و حتی اگر لپ‌تاپ به‌طور صحیح کار می‌کند احتمال خراب شدن سخت‌افزار آن درآینده بسیار زیاد است. لولای لپ‌تاپ نیز از دیگر مواردی است که در گذر زمان دچار مشکل می‌شود و بررسی شل یا سفت بودن بیش‌ازحد آن لازم است. البته درصورتی که بر وجود خط و خش روی بدنه وسواس ندارید، می‌توانید از فروشنده درخواست کاهش قیمت کنید.

نمایشگر لپ‌تاپ را بررسی کنید

از مهم‌ترین بخش‌های لپ‌تاپ، صفحه‌نمایش آن است. وجود یک لکه سیاه بسیار کوچک در نمایشگر کافیست تا تجربه تماشای فیلم یا هر فعالیت دیگر شما را به یک عذاب تبدیل کند. در قدم اول، از سلامت فیزیکی صفحه‌نمایش با بررسی عدم وجود هرگونه خط و خش، شکستگی، تَرَک و یا سیاهی در آن مطمئن شوید، چراکه خراب بودن نمایشگر می‌تواند بسیار گران برایتان تمام شود و هزینه زیادی را باید برای تعویض آن بپردازید. لپ‌تاپ را روشن کنید و درصورت امکان یک ویدئو باکیفیت را پخش کنید، سپس در زوایای مختلف آن را به‌دقت مشاهده کنید تا درصورت وجود پیکسل‌های سوخته در نمایشگر به‌سرعت آن را تشخیص دهید. حتی وجود یک پیکسل سوخته در صفحه‌نمایش، خرید آن را بسیار ریسک پذیر می‌کند و احتمال تکثیر آن در پیکسل‌های مجاور وجود دارد.

از دست ندهید
بهترین لپ تاپ های 5G کدامند؟ + معرفی بهترین لپ تاپ های 5G در سال 2023 + بررسی نخستین لپ‌تاپ 5G در جهان

وضعیت کیبورد و تاچ‌پد را بررسی کنید

یکی از مواردی که قابل‌حمل بودن لپ‌تاپ را بسیار آسان‌تر می‌کند، تاچ‌پد لپ‌تاپ است. در گذر زمان احتمال معیوب شدن این قطعه وجود دارد، بنابرین تست کردن حسگر لمسی تاچ‌پد، دکمه‌های راست‌کلیک و چپ‌کلیک، عملکرد صحیح و روان آنها حائز اهمیت است. کارنکردن تاچ‌پد گاهی می‌تواند مشکل نرم‌افزاری داشته باشد و به‌دلیل نصب نبودن درایور مناسب کار نکند. حتی اگر استفاده چندانی از تاچ‌پد نخواهید داشت وجود عیب در آن بر قیمت دستگاه تاثیر خواهد گذاشت.

وضعیت کیبورد و تاچ‌پد  لپ تاپ دست دوم

بی‌تردید پرکاربردترین بخش لپ‌تاپ کیبورد است و اطمینان از صحت عملکرد همه کلیدهای آن بسیار مهم است. عملکرد درست کیبورد را می‌توان به‌کمک نرم‌افزارهای اختصاصی تست کرد، اما در غیر این‌صورت نیز به‌سادگی امکان تست تک‌تک کلیدها وجود دارد. علاوه‌بر این مهم است که کلیدها به راحتی و روان کلیک شوند، گیر داشتن یا سفت بودن بیش‌ازحد کلیدها می‌تواند نشانه وجود ذرات در زیر آنها باشد.

دوربین و بلندگو را بررسی کنید

بررسی وضعیت دوربین و بلندگوهای لپ‌تاپ دست دوم به سادگی قابل انجام است و وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. برای آزمایش صحت عملکرد بلندگوها به‌راحتی با پخش یک موسیقی یا ویدئو دارای صدا از نحوه عملکرد آن‌ مطلع خواهید شد. دوربین لپ‌تاپ، می‌تواند در مواقع خاصی همچون جلسات ویدئویی آنلاین بسیار کارآمد باشد، از این‌رو تست کردن وب‌کم نیز امری ضروری به حساب می‌آید. به‌راحتی با بازکردن برنامه Camera در ویندوز 10 می‌توانید از عملکرد درست دوربین لپ‌تاپ مطمئن شوید.

بررسی درگاه‌ها و اتصالات لپ‌تاپ

امروزه قطعا اتصال به اینترنت در لپ‌تاپ‌ها امری بسیار ضروری به‌شمار می‌آید. برای تست اتصال وای‌فای لپ‌تاپ کافی است که نقطه اتصال تلفن‌همراه خود را روشن کنید و اتصال لپ‌تاپ به آن را بررسی کنید. برای تست اتصال بلوتوث نیز از همین روش با اتصال به بلوتوث گوشی خود می‌توانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بررسی درگاه‌ها و اتصالات لپ‌تاپ

درگاه‌های قرار گرفته در بدنه لپ‌تاپ دست دوم بسیار پرکاربرد هستند و در دراز مدت ممکن است دچار خرابی شوند. در زمان تست دستگاه حتما ابتدا درگاه‌های مهم از جمله درگاه شارژ لپ‌تاپ و درگاه‌های USB با قرار دادن یک حافظه فلش یا اتصال ماوس به آن را تست کنید. احتمال افت عملکرد درایور DVD یا CD نیز به‌دلیل کارکرد زیاد پس از چندسال وجود دارد که با قرار دادن یک DVD یا CD در درایور می‌توانید از درستی آن با بررسی سرعت خواندن یا صدای کم، هنگام چرخش دیسک مطمئن شوید.

باتری لپ‌تاپ را بررسی کنید

باتری لپ‌تاپ از اجزایی است که پس از گذشت چندسال از عمر لپ‌تاپ به احتمال زیاد ضعیف‌ می‌شود. از این‌رو درصورتی که لپ‌تاپی که می‌خرید متعلق به سه یا چهار سال گذشته باشد، نمی‌توانید انتظار چندانی از عملکرد باتری داشته باشید. برای بررسی دقیق و تست ماندگاری شارژ لپ‌تاپ، درصورتی که لپ‌تاپ از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کند، امکان مشاهده اطلاعاتی همچون میزان استفاده از باتری، طول عمر تخمینی باتری و تاریخچه استفاده از آن با ویژگی Battery Report وجود دارد، درصورتی که سیستم‌عامل لپ‌تاپ ویندوز ۱۰ نیست می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگانی نظیر BatteryInfoView یا BatteryMon بهره ببرید. جدا از همه این ابزارها با کارکردن با لپ‌تاپ و مشاهده میزان مصرف باتری آن هم می‌توانید نسبت به وضعیت باتری لپ‌تاپ یک دید کلی داشته باشید.

از دست ندهید
برای دانشجوی مهندسی برق چه لپ تاپی مناسب است؟ - از مهندسی تا دکتری با یک لپ تاپ !

بررسی عملکرد سخت‌افزار لپ تاپ دست دوم

مشخصات سخت‌افزاری لپ‌تاپ نقش تعیین کننده‌ای در قیمت آن دارد، بنابرین انتظار داریم که لپ‌تاپ دست‌دومی که می‌خریم از این لحاظ مشکلی نداشته باشد. هریک از قطعات داخلی را باید به‌صورت جداگانه و به‌کمک نرم‌افزارهای کاربردی در این حوزه تست کنیم.

تعویض ویندوز بعد از خرید

دقت داشته باشید که حتما ویندوز لپ تاپ را تعویض کنید. حتی اگر مالک قبل از تحویل آن به شما این کار را انجام داده باشد! تعویض ویندوز به دست خود کاربر باعث می‌شود تا از سرعت لپ تاپ کاملا باخبر شود.

سخت‌افزار لپ تاپ دست دوم

درایورهای مربوطه را از سی‌دی درایور مربوطه یا از اینترنت و در وب سایت مربوطه دانلود کرده و نصب کنید.

تست اتصالات بی‌سیم و کلیدهای F

سپس بخش‌های مهمی اعم از بلوتوث و اتصال بی‌سیم را به دقت چک کنید. وای‌فای را بارها خاموش و روشن کنید تا مطمئن شوید به خوبی کار می‌کند. همین کار را برای بلوتوث هم تکرار کنید.علاوه‌بر این‌ها، تمام کلید‌های F از F1 تا F12 را به دقت بررسی کنید. چون می‌توان از آن طریق نور نمایشگر، فعال و غیرفعال کردن تاچ‌پد و برخی از بخش‌های لپ تاپ را کنترل کرد بنابراین اهمیت بسیاری دارند.

تست وب‌کم و بلندگو

برنامه مربوط به وب‌کم را باز کنید و آن را درحالت‌های عکاسی و فیلم‌برداری تست کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، شاید این بخش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار نباشد، اما می‌تواند در قیمت نهایی تأثیرگذار باشد. بنابراین سعی کنید تمام بخش‌ها را به خوبی بررسی کنید.

ویدئویی پخش کنید و صدا را تا نهایت زیاد کنید. شفافیت و وضوح صدا را با توجه به نیاز خود بسنجید. اگرچه این بخش معمولا خوب کار می‌کند و نیاز کاربران را با هر شرایطی برطرف می‌کند، اما خب کار از محکم کاری عیب نمی‌کند!

بررسی عملکرد نرم افزار لپ تاپ دست دوم

برای بررسی عملکرد پردازند لپ‌تاپ، یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌رو نرم‌افزار CPU-Z است که اطلاعات دقیق و کاملی از قطعات سخت‌افزاری لپ‌تاپ را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین این نرم‌افزار امکان تست قدرت پردازنده را فراهم می‌کند تا از عملکرد خوب آن مطمئن شود. قابلیت مشاهده اطلاعات مربوط به بخش‌های دیگر نیز همچون رم و مادربورد در این نرم‌افزار فراهم است. اپلیکیشن SiSoftware Sandra Lite برای تحلیل دقیق‌تر عملکرد و تست سخت‌افزار دستگاه و مقایسه آن با بنچمارک‌های حاضر در پایگاه داده آنلاین اپلیکیشن نیز بسیار کاربردی است.

تست پردازنده، رم، گرافیک و هارد

می‌رسیم به اجزای درونی لپ تاپ. یعنی سخت‌افزارهای اصلی آن. عموما اگر حین تعویض ویندوز و نصب نرم درایورها یا یکی دو نرم‌افزار مورد نیاز به مشکل خاصی برخورد نکردید، می‌توان اطمینان حاصل کرد که مشکل خاصی از بابت سخت‌افزار شما را تهدید نخواهد کرد.

اما برخی کاربران از حساسیت بیشتری برخوردارند. بنابراین پیشنهاد می‌شود برنامه‌های خاصی را برای تست هر کدام از این قطعات نصب کنید و با انجام تست‌های مختلف، از سلامت آن‌ها مطلع شوید.

تست هارد

برای اطمینان از سلامت هارد، برنامه HDSential یا Crystal Disk Info را نصب کنید. در برنامه اول می‌توانید با انجام تست‌های مختلف از مواردی همچون بدسکتور باخبر شوید. اما برنامه دوم تنها سلامت کلی هارد و دمای آن را گزارش می‌دهد. همچنین اگر لپ تاپ مورد نظر به حافظه SSD مجهز بود می‌توان آن را با نرم‌افزاری تحت عنوان SSDlife تست کرد که سلامت قطعه مورد نظر را به صورت درصد نشان دهد.

تست پردازنده لپ تاپ دست دوم

برای تست پردازنده و گرافیک‌ هم پیشنهاد می‌کنیم برنامه Furmark را نصب کنید. برنامه‌ای مطمئن با رابط کاربری ساده که می‌تواند برای هر دو قطعه اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد. نحوه عملکرد آن‌هم به این صورت است که برای تست گرافیک آن را اجرا کرده و وضوح تصویر را وارد می‌کنید. سپس با کلیک روی GPU Stress Test، تست شروع می‌شود و اگر حین انجام کار تصویر نمایشگر به رنگ سیاه درآید یا لرزش داشته باشد، نشان از خرابی گرافیک دارد.

از دست ندهید
راهنمای کامل تست کامل لپ تاپ هنگام خرید + برای تست لپ تاپ استوک از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

همچنین برای تست پردازنده هم کافی است روی CPU burner کلیک کنید. حین انجام تست اگر دستگاه خاموش شد یا هنگ کرد، نشان از خرابی پردازنده دارد. معمولا نحوه عملکرد پردازنده به این صورت است که یا خراب است، یا سالم! اگر خراب باشد زودتر از انجام تست متوجه آن خواهید شد. با این اوصاف پیشنهاد می‌شود همه این اقدامات را انجام دهید.

تست رم

برای تست رم، هم می‌توانید از برنامه Memtest استفاده کنید هم از برنامه موجود در ویندوز که با نام Windows Memory Diagnostic Tool شناخته می‌شود. ریستارت‌های پیاپی، صفحه آبی مرگ، سیاه شدن ناگهانی تصویر یا فریز شدن نمایشگر و … می‌تواند نشان از خرابی رم باشد. اگر از برنامه خود ویندوز استفاده کنید، در بخش Status، مشکلات مشاهده شده لیست می‌شوند. اگر هم مشکل خاصی وجود نداشته باشد متنی با مضمون «مشکلی یافت نشد» به نمایش در خواهد آمد.

نرم افزار لپ تاپ دست دوم

در آخر هم باید توجه داشته باشید که لپ تاپ از نظر دفع حرارت تولید شده مشکل نداشته باشد. لپ تاپی که بی‌اندازه داغ می‌شود و توان خنک کنندگی لازم را هم ندارد به زودی دچار مشکل می‌شود. حتی خرید فن قوی‌ هم نمی‌تواند راه حل دائمی برای این مشکل باشد. بنابراین اگر حس کردید لپ تاپ بدون فشار خاصی زیاد داغ می‌کند و توان خنک کردن خود را نیز ندارد، بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید.

جمع‌بندی خرید لپ تاپ دست دوم

خرید لپ تاپ دست دوم اگر به‌روشی اصولی و به‌دقت صورت‌گیرد، قطعا تصمیم هوشمندانه‌ای هست و ارزش خرید بالایی دارد. با اینکار کاهش قابل توجه‌ای در هزینه‌های خود ایجاد می‌کنید و در حفظ محیط‌‌زیست نیز به‌نحوی تاثیر گذاشته‌اید. با این‌حال سعی کنید تا حد ممکن خرید را به‌شکل حضوری انجام دهید و طبق موارد گفته‌شده دستگاه را کاملا بررسی کنید. قیمت‌ها را به‌خوبی رصد کنید و در شرایط مناسبی از بازار با بررسی و تحقیق کامل اقدام به‌خرید لپ‌تاپ مدنظر کنید. البته به هیچ‌وجه فراموش نکنید که از فروشنده مهلت تست بگیرید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با لپ تاپ استوک آشنا شدید.همچنین از نکات و بررسی های مهم هنگام خرید آگاه شدید.اگرسوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

ایا خرید لپ تاپ دست دوم خوب است؟

بله. با خرید لپ تاپ دسته 2 می‌توانید به اندازه زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که اگر با بازار محصولات دست دوم آشنا نباشید یا ندانید هنگام خرید لپ تاپ دسته 2 باید به چه مواردی توجه کنید ممکن است سرتان کلاه برود.

یک فرد عادی می‌تواند لپتاپ دست دوم را تست کند یا حتماً متخصص کامپیوتر باید این‌کار را انجام دهد؟

آموزش‌هایی در این مقاله داده شده که هر کاربر عادی حتی اگر برای اولین‌بار است که لپتاپ می‌خرد، نیز بتواند لپتاپ را تست کند. با این‌حال؛ بد نیست در آخر لپتاپ دست دوم را به یک متخصص کامپیوتر نشان دهید.

پیشنهاد ما به شما

تفاوت رم با Vram

تفاوت رم با Vram در چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟

رم و Vram دو نوع حافظه هستند که در دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند. تفاوت رم …

دیدگاهتان را بنویسید