چهارشنبه , 9 خرداد 1403
لپ تاپ مهندسی مناسب

راهنما خرید لپ تاپ مهندسی – یک لپ تاپ مهندسی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک مهندس عالی برای موفقیت به دو عامل نیاز دارد. اولی دانش فنی لازم و دیگری ابزار قدرتمند است. یکی از این ابزارها لپ تاپ است. با توجه به گرایش مهندسی انتخاب‌های زیادی برای لپ تاپ مناسب مهندسی وجود دارد. لپ تاپ‌های ThinkPad شرکت لنوو، سری Zbook اچ پی و البته مدل‌های Precision شرکت Dell جز محبوبترین و باکیفیت‌ترین لپ تاپ‌های مهندسی هستند. شاخصه اصلی یک لپتاپ مهندسی کیفیت ساخت بالای آن است. لپ تاپ باید علاوه بر کیفیت باید دارای سخت افزار قدرتمند و به روز باشد. کیفیت ساخت بالا و سخت افزار قدرتمند باعث می‌شود تا کاربر سالها بدون نگرانی بتواند از لپ تاپ استفاده کند.


برای مطالعه بیشتر: راهنمای خرید لپ تاپ مناسب برای ترید و بورس


نیاز مهندس به لپ تاپ مهندسی

شاخه علوم مهندسی دارای گرایش های فراوانی است. بعضا برخی از رشته ها با هم همپوشانی هایی دارند. اما در کل هر رشته نیازمند تخصص منحصر به فردی است. در طول زمان تحصیل با توجه به برنامه های آموزشی لازم است از نرم افزارهایی استفاده شود. همچنین لازمه وارد شدن به بازار کار دانش کافی و مناسبی از این نرم افزارها را می طلب. لذا باید برای یادگیری و درآمدزایی از وسایل مناسبی نیز استفاده کرد. لپ تاپهای مهندسی همان ابزار ثانویه مورد نیاز است.

با توجه به گرایش های مختلف مهندسی، ما از سه دسته اصلی برای تقسیم بندی استفاده کرده ایم:

الف) مهندسی های نیازمند شبیه سازی

لپ تاپ مهندسی مناسب

مهندسان گرایش های مهندسی معماری، مهندسی معدن، مهنسی مکانیک، مهندسی هوا فضا، مهندسی برق و . . . نیاز دارند که پروژه یا طرح مد نظر خود را شبیه سازی کنند. این شبیه سازی های عموما پایه ی گرافیکی دارند. پس نیاز است که لپ تاپ مد نظر خود را با توجه به این فاکتور انتخاب نمایند.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: راهنمای خرید پاور بانک


ب) لپ تاپ مهندسی مناسب نیازمند پردازش

مهندسان گرایش های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی نفت و . . . به لپ تاپی نیاز دارند که پردازشگر باشد. نوع و تیپ مسائل و پروژه های این گروه عمدتا از جنس مسائل عددی است. هر چند ممکن است شبیه سازی هایی وجود داشته باشد. اما فاکتور اصلی برای انتخاب لپ تاپ مناسب مهندسی مناسب این گروه، فاکتور پردازش است.

از دست ندهید
بررسی و راهنما خرید لپ تاپ دل + معرفی بهترین لپ تاپ های دل در سری های مختلف + بررسی مزایا معایب آنها

ج) مهندسی های نیازمند ارائه

مهندسان گرایش های مهندسی صنایع، مهندسی معدن، مهندسی کشاورزی و . . . عموما درباره مسائل و راه حل ها صحبت می کنند. اکثر افرادی که در این گرایش ها مشغول به کار هستند نیاز دارند که در جلسات و سمینارها مسائل را توضیح و ارائه کنند. لپ تاپی که این دسته باید انتخاب کنند، باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به این خصوصیات اشاره می کنیم.

حال که آشنایی مختصری با دسته بندی لپ تاپ های مهندسی پیدا کردید، سراغ نحوه انتخاب لپ تاپ می رویم.


درباره ی لپ تاپ صنعتی انتخابی عالی برای کسانی که در شرایط نامتعارف مشغول به کارند چه می دانید؟


چطور لپ تاپ مهندسی مناسب خود را پیدا کنیم؟

ابتدا نیازسنجی کنید. تحقیق کنید که شما جز کدام دسته از دسته های بالا هستید. برای هر دسته فاکتورهای متفاوتی مد نظر است. لپ تاپ مهندسی به ٣ دسته اصلی لپ تاپ پردازشی، لپ تاپ گرافیکی و لپ تاپ ارائه ای تقسیم می شود.

لپ تاپ مهندسی مناسب پردازشی

لپ تاپ مهندسی مناسب پردازشی

لپ تاپی که برای کارهای پردازشی انتخاب می شود دارای سه شاخصه اصلی است.

  • CPU
  • RAM
  • Hard

همان طور که می دانید، کار اصلی پردازش را CPU یا واحد پردازنده مرکزی به عهده دارد. CPU ها مدل های متنوعی دارند. همچنین هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارد. برای انتخاب یک پردازنده مناسب باید به نکات زیر توجه کرد.

١. سری پردازنده (Core-i3 – Core-i5 – Core-i7 – Core-i9 – Xeon)

سری پردازنده معرف قدرت و ساختار پردازنده است. طبعا برای داشتن پردازش های بهتر نیاز است تا از پردازشگرهای جدیدتر و قوی تر استفاده کرد.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: بررسی لپ تاپ استوک Dell Lutitude E5440


٢. نسل پردازنده

نسل پردازنده نشانگر جدید بودن یا قدیمی بودن پردازنده است. هر چه نسل پردازنده جدیدتر باشد با نرم افزارها هماهنگی بهتری دارد.

٣. نوع پردازنده (H – M – U – Q )

نوع پردازنده به شما می گوید که این پردازنده برای چه کاری طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنم که مقاله پردازنده های شرکت اینتل را مطالعه نمایید.

٤. فرکانس پردازنده

فرکانس پردازنده نشان می دهد که CPU در واحد زمان چه مقدار عملیات را انجام می دهد. به اصطلاح سرعت پردازش آن چقدر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ + بررسی مشخصات و قیمت رم

٥. مقدار کش پردازنده

کش پردازنده حافظه ای است که سرعت بسیار بالایی دارد. CPU داده های پردازش های اولیه را در این حافظه نگه می دارد تا در مراحل بعد به سرعت به آن دسترسی داشته باشد.

٦. تعداد هسته پردازنده

تعداد هسته پردازنده در واقع معرف تعداد واحدهای مجزای پردازش هستند. تعداد هسته بالا یعنی واحدهای پردازشگر بیشتری در CPU وجود دارد.

RAM & Hard

برای اینکه لپ تاپ سرعت پردازش بالاتری داشته باشد. علاوه بر پردازنده قدرتمند نیاز است که از یک رم قوی و یک هارد پر سرعت کمک گرفت. کار رم این است که داده ها و اطلاعات مربوط به پردازش را در خود ذخیره کند و در صورت نیاز در اختیار CPU قرار دهد. هر چه مقدار این حافظه موقت بیشتر باشد به سرعت پردازش کمک بیشتری می کند.


بیشتر بخوانید: درایو نوری اکسترنال چیست و چه کاربرد، مزایا و معایبی دارد؟


نکته اصلی درباره هارد که باید در نظر داشت، چون ویندوز و برنامه ها روی هارد نصب می شوند برای داشتن بهترین بهره وری و سرعت بیشتر نیاز است از هاردهای با سرعت بالا استفاده شود. برای این منظور اغلب هاردهای SSD توصیه می شوند.

لپ تاپ مهندسی مناسب شبیه سازی

این دسته از لپ تاپ های علاوه بر مواردی که در قسمت قبل گفته شد، نیاز دارند که از یک کارت گرافیکی مجزا برای پردازش تصویر استفاده کنند. اغلب شبیه سازی ها پایه ی گرافیکی دارند. لذا حتما باید از یک کارت گرافیکی قوی استفاده شود. نکاتی که باید هنگام انتخاب یک کارت گرافیکی مناسب مد نظر داشت عبارت اند از:

 شبیه سازی

١. حافظه گرافیکی مجزای کارت گرافیک

کارت گرافیک دارای یک پردازنده مجزاست که اختصاصا کار آن پردازش تصویر است. برای داشتن سرعت بیشتر در پردازش ها نیاز است که حافظه گرافیکی مجزایی در اختیار کارت گرافیک باشد. هر چه این حافظه بیشتر باشد، سرعت پردازش های نیز بالاتر می رود.

٢. نوع گرافیک (DDR3 – DDR4 – DDR5)

نوع کارت گرافیک در سرعت پردازش ها تاثیر مستقیم دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که نوع کارت گرافیک با پهنای باند رابطه مستقیم دارد. هر چه پهنای باند بیشتری در اختیار کارت گرافیک باشد، سرعت پردازش آن سریع تر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید پاور بانک

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارت های گرافیک می توانید اینجا کلیک کنید.


این محتوای شاید جالب باشد: بهترین لپ تاپ های 4K در سال 2021


لپ تاپ مهندسی مناسب ارائه

برای این دسته از مهندسان سخت افزار در اولویت دوم قرار دارد. ویژگی های مانند لمسی بودن لپ تاپ، پشتیبانی از قلم و داشتن درگاه های متنوع در اولویت است. البته برند لپ تاپ نیز بسیار اهمیت دارد. چراکه اغلب کاربرد این لپ تاپ ها در جلسات و ارائه هاست. پس لازم است از برندهای لاکچری و گران قیمت استفاده کرد.

آیا مک بوک ها پیشنهاد مناسبی است؟

مارک اپل به خودی خود بسیار محبوب است. اما در کنار آن گران ترین برند بازار است. همچنین سیستم عامل مک بوک ها، از اغلب نرم افزارهای مهندسی پشتیبانی نمی کنند. پس انتخاب مناسبی نیستند.

مک بوک ها

لپ تاپ های مایکروسافت انتخاب بهتری هستند. چراکه هم نمایشگر لمسی دارند، هم هماهنگی بسیار خوبی بین سخت افزار و نرم افزار آن حاکم است. اما بازهم به دلیل قیمت بالای آن ها برای کارهای مهندسی توصیه نمی شود.

لپ تاپ های تبلت شو نسبت به دو مورد قبل انتخاب بهتری هستند. هم دارای بازه قیمتی مناسبی هستند، هم سخت افزار قدرتمندی دارند. اما اشکال اصلی آنها درگاه های کم و عدم پشتیبانی از خروجی های مختلف است.


بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ های دل Dell


نرم افزارهای پرکارد حوزه مهندسی

مورد بسیار مهمی که همیشه انتخاب لپ تاپ را تحت شعاع قرار می دهد، بحث بودجه و هزینه است. قبل از انتخاب لپ تاپ مد نظر خود چک کنید که آیا سخت افزار آن پاسخگوی نیازهای نرم افزاری شما هست یا نه. همچنین با دانستن حداقل سیستم مورد نیاز نرم افزار های مورد استفاده می توان با آگاهی بهتری لپ تاپ مهندسی مناسب خود را انتخاب کنید.

انتخاب یک لپ تاپ استوک مناسب برای رشته ی مهندسی

عوامل اصلی برای انتخاب یک لپ تاپ مهندسی: کیفیت ساخت بالا و سخت افزار قدرتمند است. با توجه به این مشخصه‌ها بهترین انتخاب لپ تاپ استوک است. در مقاله لپ تاپ استوک چیست به صورت کامل توصیح داده شده است که لپ تاپ استوک چه مزیت‌هایی نسبت به لپ تاپ تازه دارد و چرا ارزش خرید لپ تاپ استوک بالاتر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید دوربین مداربسته آیمو

لپ تاپ‌های استوک اروپایی و آمریکایی با تنوع مدل زیاد گزینه‌ی مناسبی برای کارهای مهندسی هستند. در ادامه به بررسی مدل‌های برتر می‌پردازیم. شما می‌توانید نمایی از برترین لپ تاپ‌های مهندسی موجود در سایت آبیدر استوک را مشاهده کنید:


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: لنوو یا ایسوس کدام بهتر است؟


چرا زد بوک، ThinkPad و Precision انتخابی ایده آل است؟

سری لپ تاپ های زد بوک، ThinkPad و Precision دارای نسل‌های متفاوتی هستند. در هر نسل به یک ویژگی خاص تاکید شده است. نسل های جدید نسبت به نسل قبلی خود بهبود پیدا کرده اند. بنابر گفته‌ی شرکت‌ Lenovo سری ThinkPad برای کارهای صنعتی و مهندسی طراحی شده است. همچنین سری Precision از لپ تاپ‌های Dell و زدبوک‌های اچ پی نیز به منظور کارهای پردازشی طراحی شده‌اند.

زد بوک

علاوه بر موارد بالا باید افزود که قیمت دستگاه‌های استوک بسیار مناسب است. اگر شما بخواهید لپ تاپی تازه با همان مشخصات سخت افزاری را بخرید باید هزینه حدود ٢ تا ٣ برابر در نظر بگیرید. همچنین این لپ تاپ‌ها امکاناتی بسیار عالی دارند. امکاناتی مانند درگاه های متنوع، نمایشگر لمسی، دی وی دی درایو و قابلیت ارتقا و… که از هر نظر این لپ تاپ‌ها را از بقیه مدل‌ها بالاتر قرار می دهد.

مزیت سری Zbook، ThinkPad و Precision استوک:

  • کیفیت ساخت بالا
  • تنوع سخت افزار و مدل
  • قابلیت ارتقای سخت افزار
  • طراحی شده برای کار در شرایط بامتعارف
  • قیمت مناسب

همچنین بخوانید: 4 نکته مهم درباره تعمیرات لپ تاپ


خرید لپ تاپ مهندسی مناسب استوک

می توانید جهت تهیه لپ تاپ استوک مهندسی خوب و ارزان قیمت این قسمت را لمس کنید. فروشگاه آبیدر استوک سعی دارد تا با ارائه بهترین لپ تاپ های مناسب مهندسی برق، مکانیک، عمران و کامپیوتر تا حد زیادی توانسته است با قیمت هایی پایین تر از بازار با سایر رقیبان رقابت کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله باراهنما خرید لپ تاپ مهندسی |آشنا شدید.همچنین از ویژگی های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

خرید بهترین ساعت هوشمند

امروزه، ساعت هوشمند به یکی از محصولات لوکسی تبدیل شده است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای …

دیدگاهتان را بنویسید