سه شنبه , 28 فروردین 1403
باتری لپ تاپ

آیا لپ تاپ استوک مشکل باتری دارد؟بررسی عمرباتری و تست شارژر لپتاپ استوک

هنگامی که اقدام به خرید کالای استوک میکنید باید همه اجزاء آن را بررسی کنید تا خراب و از کار افتاده نباشد. چرا که میدانید کالای استوک نو و آکبند نیست و ممکن است ایراد خاصی داشته باشد که به شرکت مرجوع شده. البته در بیشتر موارد این ایرادات جزئی هستند و کالا های استوک از کیفیت خوبی بر خوردار هستند. یکی از مهم ترین محصولات استوکی که حتما در زمان خرید آن باید به جزیات زیاد توجه داشته باشید لپ تاپ استوک می باشد. شما باید به این مسئله در زمان خرید دقت کنید که عمر باتری لپ تاپ استوک که قصد خرید آن را دارید چقدر می باشد.


فهرست مطالب


لپ تاپ استوک چیست؟

لپ تاپ استوک طرفداران بسیاری دارد چرا که این لپ تاپ ها اکثرا به سفارش کشور های اروپایی ساخته میشوند و قطعات با کیفیت و اورجینال در ساختار آنها به کار برده شده و بیشتر آنها به علت ایرادات جزئی به کارخانه و شرکت سازنده مرجوع میشوند.

اما به هر حال باید در هنگام خرید لپ تاپ استوک به مواردی دقت کنید که بعدا مجبور نشوید برای تعمیرات آن هزینه کنید. چرا که شما به علت قیمت پایین به سراغ لپ تاپ استوک رفته اید و اگر بخواهید مجددا هزینه اضافی برای تعمیرات آن بپردازید عملا خرید این کلا برای شما سودی نخواهد داشت.این مقاله لپ تاپ دست دوم را بخوانید. یکی از موارد مهم که باید به آن توجه کنید، عمر باتری لپ تاپ استوک است.

آیا عمر باتری لپ تاپ استوک اهمیت دارد؟

شاید تنها دلیل محبوبیت لپ تاپ ها قابلیت حمل آنها باشد و اینکه در هر مکانی حتی بدون نیاز به اتصال برق می توان از آنها استفاده کرد. پس نتیجه میگیریم یکی از مهم ترین اجزاء لپ تاپ ها، باتری است.این مقاله لپ تاپ استوک اروپایی را بخوانید. اگر باتری لپ تاپ استوکی که خریداری کرده اید ایراد حاد و شدیدی داشته باشد، می تواند برای شما دردسر ساز باشد و به شما این اجازه را ندهد که در هر مکان بدون نیاز به برق از لپ تاپ استفاده کنید.

عمر باتری لپ تاپ استوک

همانطور که میدانیم همه وسایل الکترونیکی عمر مفیدی دارند و با به پایان رسیدن این عمر مفید آن قطعه نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. اما نمی توان مشخص کرد دقیقا کی این عمر مفید به پایان میرسد.باتری لپ تاپ نیز همین گونه است و نمی توان عمر مفید آن را تخمین زد.این مقاله بهترین لپ تاپ بر اساس بودجه را بخوانید.زیرا عمر مفید لپ تاپ به عوامل زیادی بستگی دارد. برند لپ تاپ و کمپانی سازنده آن می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در عمر مفید باتری لپ تاپ باشد.

یکی از موارد مهم دیگر میزان متوسط استفاده از لپ تاپ و باتری آن است. این مورد تاثیر مستقیمی در عمر مفید باتری لپ تاپ شما دارد. مورد مهم دیگر نحوه کارایی شما با لپ تاپ است که بسیار در طولانی کردن عمر مفید باتری تاثیر دارد. اگر در طول روز چندین بار لپ تاپ را به برق میزنید و سپس از برق میکشید باید انتظار خراب شدن باتری را خیلی زود داشته باشید.بهتر است در مواقعی که به برق شهری دسترسی دارید لپ تاپ را به برق متصل کنید و کمتر از باتری آن کار بکشید. چرا که استفاده طولانی مدت و زیاد از باتری لپ تاپ باعث میشود عمر مفید آن کم شود.

از دست ندهید
راهنمای خرید لپ تاپ استوک اروپایی + بررسی و معرفی انواع لپتاپ های استوک اروپایی و کاربرد آن‌ها

بررسی مراحل تست باتری لپ تاپ استوک

در اولین مرحله از تست شارژر لپ تاپ استوک به تست باتری می پردازیم . برای تست راه های متفاوتی وجود دارد. ساده ترین راه آن است که باتری را فول شارژ کنید و در حالتی که فقط از باتری استفاده می کند ، چند کلیپ تصویری را پخش کنید. زمان شروع تست خود را یادداشت کنید و بررسی کنید بعد از چند دقیقه شارژ لپ تاپ پایان می یابد. در صورتی که این زمان کمتر از ۱ ساعت باشد این نشان از ضعیف بودن باتری دارد.این اصولی ترین و ساده ترین روش است. این روش کلی است و شما می توانید برای هر لپ تاپی از این روش استفاده کنید.

در صورتی که باتری برای مدت طولانی استفاده نشده باشد، در اصطلاح گفته می شود باتری به خواب رفته است. برای رفع این مشکل شما می توانید برای مدت طولانی ۷ الی ۸ ساعت باتری را به شارژ بزنید تا دوباره زنده شده و شروع به شارژ شدن بکند. بعد از بازگشت باتری به حالت عادی خود می توانید تست را دوباره انجام دهید.

روش های جایگزین تست باتری:

روش دوم استفاده از اطلاعات بایوس لپ تاپ است. برخی مدل ها مانند دل در بایوس در بخش باتری وضعیت را مشخص می کنند . این وضعیت چندین حالت به شرح زیر دارد. Excellent به معنی عالی. Normal به معنی معمولی. Moderate به معنی متوسط Week به معنی ضعیف. و نهایتا Not Present به معنی عدم تشخیص باتری و یا عدم مشاهده باتری است. این اطلاعات فقط در بایوس لپ تاپ های شرکت دل Dell وجود دارد.

تست باتری

روش دیگر استفاده از نرم افزار های تست است. به عنوان مثال با نرم افزار تست باتری شرکت اچ پی که شما می توانید باتری را به وسیله آن تست کنید. این نرم افزار نیز در چند ثانیه باتری را بررسی می کند و نتیجه را اعلام می کند. نتایج آن می تواند OK باشد که یعنی باتری سالم است. یا Calibrate باشد که به معنی آن است که باتری به دلیل عدم استفاده ،کارایی لازم را ندارد و نیاز به کالیبره کردن دارد. حالت بعدی Replacement است و به معنی آن است که باتری مشکل دارد ونیاز به تعویض.

شارژ لپ تاپ:

در ادامه ی تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک به شیوه تست شارژر می پردازیم. قبل از چیز لازم است به این نکته توجه کنید که شارژر لپ تاپ باید متناسب با خود شارژ ورودی مورد نیاز دستگاه باشد. دو عدد مهم در هر شارژر میزان ولتاژ و آمپر آن است که بر روی هر شارژر اورجینالی نوشته شده است. اهمیت این دو عدد به این دلیل است که اساسا هر لپ تاپی بر اساس مدل سی پی یو و کارت گرافیک مورد استفاده ، نیاز به توان مشخصی برای بهترین کارایی دارد. این توان و جریان توسط شارژر تامین می شود. در صورتی که این توان تامین نشود کارایی خود را نخواهد داشت.

در نقطه مقابل ، در صورتی که آمپر خروجی شارژر بیشتر از مقدار مورد نیاز دستگاه باشد می تواند به مادربرد و قطعات داخلی لپ تاپ آسیب بزند.

بررسی تست شارژر لپ تاپ استوک

برای بررسی اینکه آیا شارژر همراه لپ تاپ برای آن لپ تاپ مناسب هست یا خیر ، کافی است باتری خود دستگاه و یا قاب پشت دستگاه را بررسی کنید. در اکثر موارد این دوعدد که میزان آمپر مورد نیاز دستگاه است، در پشت لپ تاپ درج شده است( به عنوان آمپر و ولتاژ ورودی Input) . در اولین قدم از تست شارژر لپ تاپ این دو مورد را چک کنید که آیا با هم همخوانی دارند یا خیر؟. آیا خروجی شارژر یا Output آن با ورودی لپ تاپ یا Input آن همخوانی دارد ؟

از دست ندهید
بررسی لپ تاپ استوک Dell Lutitude E5440

در صورتی که شارژر برای لپ تاپ مناسب بود و میزان آمپر ها با هم همخوانی داشت، لازم است از سلامت خود شارژر اطمینان حاصل کنید. کار ساده ای است. شارژر را به لپ تاپ وصل کنید و آن را روشن نمایید( بهتر است باتری لپ تاپ را در بیاورید ). اگر شارژر سالم باشد لپ تاپ بدون باتری و تنها با آمپر و جریانی که از شارژر می گیرد ، روشن می شود. در صورتی که باتری روی دستگاه باشد و باتری سالم باشد، می توانید بعد از روشن شدن دستگاه بر روی آیکن باتری کلیک کنید، در صورتی که شارژر سالم باشد باید بر روی باتری علامت شارژر شدن ببینید .

ابزار های دیگری هم برای تست موجود می باشد از جمله تستر موجود در شکل فوق. اما از آن جهت که این ابزار همگانی نیست و امکان دارد شما به آن دسترسی نداشته باشید در این مطلب در مورد آن توضیح نخواهیم داد.

چرا تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک اهمیت دارد؟

تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک از آن جهت اهمیت دارد که یکی از مزایا اصلی لپ تاپ به نسبت PC ، باتری آن است و این باعث می شود که شما در صورت قطعی جریان برق نیز ( برای مدت هر چند اندک ) با لپ تاپ کار خواهید کرد. از طرف دیگر شارژر نامناسب می تواند به دستگاه آسیب برساند. در صورتی که آمپر شارژر با دستگاه همخوانی نداشته باشد، یا توان لازم را به دستگاه نمی رساند و لپ تاپ در حین کار کند عمل میکند و یا خاموش می شود ویا اساس روشن نمی شود.

 شارژر لپ تاپ استوک

در مواردی که آمپر دستگاه بالاتر از مقدار مورد نیاز دستگاه باشد ، می تواند باعث آسیب دیدن آی سی های مادربرد و یا حتی خود پردازنده شود.

علت های شارژ نشدن باتری لپ تاپ استوک چیست؟

اینکه لپ تاپ شارژ نمی شود ممکن است دلایل و عوامل مختلفی در آن دخیل باشند. این مشکل مربوط به برند یا مدل خاصی از لپ تاپ ها نیست و ممکن است برای هر گونه از این لپ تاپ ها پیش بیاید. عواملی که باعث ایجاد این مشکل می شوند هم سخت افزاری هست و هم نرم افزاری. مشکلاتی نظیر پارگی در اتصال کابل برق، بهم ریختن تنظیمات لپ تاپ، نوسان برق، از کار افتادن آداپتور، گرم شدن بیش از حد دستگاه، خرابی پاور و … بیشترین علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم می باشند. در صورتی که مشکل از داخل لپ تاپ می باشد نیاز است توسط متخصص تعمیرات لپ تاپ درست گردد.

بررسی عیب یابی علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ استوک

اولین مرحله درهر مشکلی عیب یابی آن می باشد که دلیل کار نکردن آن را پیدا نماییم. در ادامه چند مشکلی که ممکن است علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم باشد را، عنوان کرده ایم. در صورتی که هیچ کدام از موارد نباشد باید برای عیب یابی به مراکز تعمیر معتبر مراجعه گردد.

۱- بررسی اتصالات دستگاه

یکی از اولین تست هایی که برای تشخیص علت های شارژ نشدن لپ تاپ دست دوم پیشنهاد می گردد، بررسی اتصالات لپ تاپ می باشد. در واقع وقتی لپ تاپ دست دوم شارژ نمی شود احتمالاتی مانند بریدگی کابل، پارگی یا قطعی می باشد که باعث نرسیدن انتقال برق به دستگاه شده است. تعویض کابل قدیمی با کابل جدید می تواند مشکل را برطرف نماید ولی در صورت برطرف نشدن آن مراجعه به تعمیرگاه معتبر راه کار بهتری می باشد.

از دست ندهید
راهنمای کامل تست کامل لپ تاپ هنگام خرید + برای تست لپ تاپ استوک از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

۲- تست باتری لپ تاپ

قدم دوم درعیب یابی مشکل، تست لپ تاپ دست دوم می باشد. باتری لپ تاپ دست دوم جزو یکی از مهمترین بخش های یک لپ تاپ محسوب می گردد و محافظت و درست نگه داشتن آن نیز جزو موارد مهم می باشد. جهت تست سلامت آن باید از دستگاه خارج نمایید و لپ تاپ را به برق وصل نمایید. در صورتی که دستگاه شارژ شد یعنی باتری خراب می باشد و باید تعویض گردد. در صورتی که با این روش نیز شارژ نشد پس مشکلاتی در سایر قسمتها وجود دارد.

۳- مشکل شارژر لپ تاپ

زمانی که لپ تاپ شما شارژ نمی شود می توان از تعویض شارژر متوجه این موضوع شد که مشکل از شارژر بوده یا خیر. برای اینکار لپ تاپ را با شارژ دیگری به برق متصل نمایید و در صورت عملکرد صحیح شارژ جدیدی مناسب لپ تاپ خودتان تهیه نمایید.

۴- بررسی تنظیمات نرم افزاری

راه دیگری که می توان علت های شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم را بررسی نمود تنظیمات نرم افزاری آن می باشد. برای این منظور از مسیر Start → Control Panel → Power Options، جلو بروید و از غیر فعال بودن گزینه low battery level اطمینان حاصل نمایید.

بررسی تنظیمات نرم افزاری

کار این گزینه این است که لپ تاپ به جای شارژ شدن، خاموش گردد که باعث می شود که لپ تاپ شارژ نشده و مشکلاتی را برای کاربر به وجود می آورد.

۵- میزان دمای لپ تاپ

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که بر اثر داغ شدن و بالا رفتن دما، لپ تاپ دیگر شارژ نشود. گرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ باعث دو موضوع می گردد. یکی این است که لپ تاپ به صورت اتوماتیک خاموش خواهد می شود تا به سیستم آسیبی وارد نگردد و دیگری این است که سنسور دمای باتری، زمانی که دمای آن را بیش از حد تشخیص دهد، یک سیگنال به سیستم ارسال کرده تا دیگر باتری شارژ نشود و آسیب نبیند. البته می توان گفت این دو مشکل بیشتر در لپ تاپ های قدیمی پیش می آید که سیستم خنک کننده آن ها به خوبی سیستم های خنک کننده ای امروزی نیست.

دو راه حل مهم مشکل شارژ نشدن لپ تاپ چیست؟

همانطور که در مطالب قبل به مشکلات در بروز علت شارژ نشدن لپ تاپ دست دوم اشاره شد ابتدا باید به بررسی پریز و کابل بپردازیم. در صورتی که مشکل سخت افزاری نیست باید تنظیمات لپتاپ مورد بررسی قرار گیرند که با تنظیم دوباره ی تنظیمات لپتاپ به حالت پیش فرض یا در واقع ریست کردن تنظیمات می توانید مشکل را برطرف نمایید. در ادامه توضیحات بیشتری برای رفع این مشکل داده می شود.

عیب یابی سخت افزاری

در ابتدا پریز اتصال برق لپ تاپ را بررسی نمایید. در صورتی که مشکل پابرجاست باتری را جدا نمایید، طول کابل شارژ را نگاه نمایید که دچار فرسودگی نباشد و در صورت مشکل داشتن باید آن را جایگزین نمایید. اقدام بعدی خارج کردن باتری می باشد که برای ده ثانیه آن را خارج کرده و دوباره در سرجای خود قرار دهید و بعد از روشن کردن لپ تاپ ها باید ببینید که مشکل برطرف می گردد یا خیر. راه دیگر روشن کردن بدون باتری می باشد که در صورت روشن شدن لپ تاپ مشخص می شود که مشکل از باتری می باشد.

از دست ندهید
بهترین لپ تاپ استوک لنوو + مزایا و معایب

عیب یابی نرم افزاری

بعد از چک کردن مشکلات سخت افزاری به منوی استارت بروید و با باز کردن کنترل پنل گزینه ی power option را انتخاب نمایید زیرا این احتمال هست که بر روی low battery level تنظیم شده باشد. راحت ترین راه برای مقابله با این تنظیمات بازگرداندن آن ها به حالت پیش فرض می باشد. در صورت حل نشدن از راه Device Manager و انتخاب گزینه ی Batteries می توانید نرم افزار درایور باتری را بروز رسانی کنید و لپ تاپ را مجددا راه اندازی کنید.

چند راهکار برای افزایش عمر مفید باتری لپ تاپ چیست؟

هنگامی که از برق شهری استفاده نمیکنید و لپ تاپ شما برای تامین انرژی از باتری استفاده میکند بهتر است نور صفحه نمایش آن را تا حد امکان کاهش دهید و سعی کنید وای فای و بلوتوث آن را غیر فعال کنید.

افزایش عمر مفید باتری لپ تاپ

جدا کردن یا جدا نکردن باتری لپ تاپ در هنگامی که به برق شهری متصل است تاثیری در عمر مفید باتری دستگاه ندارد، و این یک تصور نادرست است که در هنگام کار با برق شهری باید باتری را جدا کرد.

نتیجه گیری

روش های بررسی علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم و مشکلات آن را در مطالب قبلی عنوان کردیم ولی به صورت مختصر می توان این اختلالات را یادآوری و شرح نمود:

  • شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل مشکلات سخت افزاری: با بررسی بخش های سخت افزاری مانند فن ،سوکت، شارژر، باتری و … می توان عیب یابی را انجام داد.
  • شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل مشکلات نرم افزاری: از طریق بروزرسانی درایورها می توان این مشکل را برطرف نمود.
  • شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل بی دقتی: ممکن است کاربر فقط به دلیل اتصال نادرست سوکت شارژر در قسمت مربوطه و بی دقتی احساس کند که باتری مشکل دارد در صورتی که نیاز به یک فشار است تا اتصال به طور کامل صورت گیرد. پس بررسی اینکه آیا سوکت شارژر به درستی به سیستم وصل شده است یا نه مهم می باشد.
  • شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل ملزومات شارژر: معمولاً شارژرها دارای بخش های مختلفی می باشند که این بخش ها شامل آداپتور، سیم، سوکت، دوشاخه و مواردی نظیر این می شوند. با چک کردن هر کدام و مطمئن شدن از عملکرد آن می توانید سراغ تست مورد بعدی بروید.
  • شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل تمام شدن عمر باتری: عمر باتری های لپ تاپ ها محدود می باشد و در صورت استفاده درست نکردن از آن، مجبور به تعویض آن و پرداخت هزینه ی اضافه خواهید بود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با اهمیت بررسی باتری لپ تاپ استوک آشنا شدید.همچنین از راه های بررسی و عیب یابی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

خرید لپتاپ استوک ارزش دارد؟

لپتاپ استوک به دلیل قیمت مقرون به صرفه‌ای که دارد گزینه خوبی است و لی پیشنهاد ما به شما خرید قسطی یک لپ‌تاپ نو است.

کالیبره کردن باتری لپتاپ چیست؟

کالیبره کردن باتری لپ تاپ کار ساده ای است که شما باید حداقل دو ماه یکبار برای حفظ سلامت باتری لپتاپ انجام بدید. اصلاح کالیبره به معنی ایجاد نظم برای کنترل صحت و سلامت ( در این پست) باتری لپتاپ است.
کالیبره کردن باتری یعنی اجازه دهید باتری به صفر درصد برسد و خاموش شود. سپس به طور خاموش لپتاپ را به برق بزنید تا باتری آن مجددا فول شارژ شود و به صد در صد برسد. انجام دو ماه یکبار این فرآیند باعث حفظ سلامت باتری لپ تاپ شما می شود.

پیشنهاد ما به شما

گرید (رده) لپ تاپ استوک

راهنمای کامل تست کامل لپ تاپ هنگام خرید + برای تست لپ تاپ استوک از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

خرید لپ تاپ از بازار نیازمند تجربه می باشد به طوریکه گاها با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید