پنجشنبه , 4 مرداد 1403
نرم افزار FurMark

راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک + بررسی مراحل تست گرافیک لپتاپ دست دوم با نرم افزار FurMark

کارت گرافیک یکی از پارامتر های مهم هر لپ تاپ می باشد. به جهت زیر بار قرار گرفتن این بخش از لپ تاپ امکان آسیب دیدن آن بیشتر است. به همین دلیل این بخش از تست نیاز به دقت و ابزار های بهتری دارد.بعضی مواقع شما نیاز پیدا می کنید که لپ تاپ دست دوم خریداری نمایید.اگر لپ تاپ شما گرافیک آن مجزا باشد،نیاز دارید که بدانید گرافیک سیستم مشکلی ندارد.برای این کار ما نرم افزار FurMark را معرفی می کنیم که برای تست گرافیک لپ تاپ دست دوم به کار می رود. FurMark این نرم افزار برای تست سلامت گرافیک استفاده می شود و با OpenGL API نیز سازگار می باشد.

این نرم افزار به صورت رایگان می باشد.این نرم افزار می تواند پایداری و قدرت گرافیک شما که 5 دقیقه هم طول نمی کشد را تست کند. این نرم افزار از الگوریتم خز برای فشار بر گرافیک شما استفاده می کند.این نرم افزار گرافیک شما را، حداکثر مصرف برق آن را زیاد می کند که هیچ بازی و برنامه ایی به آن نیاز ندارد.تا به صورت کامل گرافیک شما تست شود.


فهرست مطالب


معرفی انواع کارت گرافیک

کارت گرافیک لپ تاپ دو حالت دارد. یا اساسا کارت گرافیک مجزا ندارد. در این حالت کارت گرافیک همان کارت گرافیک موجود بر روی مادر برد لپ تاپ است که با مادر برد تجمیع شده است. این کارت گرافیک Intel HD و یا در برخی موارد AMD  است.

حالت دوم آن است که لپ تاپ کارت گرافیک مجزا دارد. در این صورت کارت گرافیک مربوط به یکی از دوشرکت بزرگ تولید کننده کارت گرافیک یعنی NVidia  و AMD می باشد. به عنوان مثال در بیشتر مدل های Elite book سری دبلیو اچ پی شما می توانید کارت گرافیک NVidia  از سری Quadro را بیابید.

مراحل نصب درایور کارت گرافیک چگونه است؟

در ادامه راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک به تست کارت گرافیک بپردازیم. برای تست کارت گرافیک لازم است ابتدا از نصب بودن نرم افزار و درایور آن اطمینان حاصل کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب لپ تاپ hp را بخوانید. برای اطمینان از نصب بودن کارت گرافیک بر روی My Computer کلیک راست کنید و به بخش Mange بروید. در بخش Device Manager باید بر روی گزینه Display Adapter  کلیک کنید.

در صورتی که کارت گرافیک لپ تاپ شما نصب نباشد در این بخش می نویسد Microsoft Basic Display Adapter. اما چنانچه کارت گرافیک را نصب کنید در این بخش مدل و شرکت سازنده را مشخص می شود. چنانچه لپ تاپ شما دو کارت گرافیک همزمان داشته باشد( Intel و Nvidia) در این بخش باید هر دو آنها را مشاهده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لپ تاپ استوک دل را بخوانید.

از دست ندهید
مقایسه لپ‌ تاپ های استوک با لپ تاپ های نو و دست دوم + بررسی مزایا ومعایب آنها

اگر کارت گرافیک نصب نبود لازم است درایور مربوطه را از سایت شرکت سازنده دانلود کنید ونصب کنید. به برنامه های درایور پک نمی توان اطمینان صد در صد داشت. به همین دلیل بهترین گزینه دانلود درایور از شرکت سازنده است.

بررسی مراحل تست کارت گرافیک

پس از اطمنیان از نصب بودن درایور کارت گرافیک ، یکی از چند روش زیر کارت گرافیک را محک بزنید. (لازم به ذکر است که تست کارت گرافیک به هیچ کدام از روش های زیر نتیجه قطعی و صد در صد درست را نمی توان گرفت. بهتر است ترکیبی از این روش ها استفاده شود)

روش اول :

پخش همزمان چند کلیپ تصویری برای مدت ۲۰ دقیقه و بیشتر. این کار باعث می شود که سیستم کارت گرافیک را به خدمت بگیرد و در صورتی که در زمان پخش این کلیپ های تصویری ، لپ تاپ بیش از اندازه گرم نشود ، و یا در حین پخش فیلم ها خاموش نشود، ویا در حین پخش فیلم ها تصویر قاطی نکند و ایست تصویر نداشته باشد، اگر همه موارد فوق را با موفقیت پشت سر بگذارد ، در این صورت کارت گرافیک سالم است.

روش دوم:

برای گرافیک کارت های حرفه ای تر می توان تست را با نصب بازی هایی چون PS و یا هر بازی گرافیک بالای دیگر انجام داد. (تست بسیار شیرینی است) . بازی را بر روی لپ تاپ نصب کنید و برای مدت ۲۰ دقیقه با آن بازی کنید. همانند مورد قبل مشاهده هر کدام از این موارد می تواند نشانه ای از وجود عیب در کارت گرافیک باشد. ایست و پرش تصویر، گرم شدن بیش از اندازه و خاموش شدن لپ تاپ، خارج شدن لحظه ای از بازی و….

روش سوم:

در ادامه راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک روش دیگری را بررسی خواهیم کرد. استفاده از نرم افزار هایی چون Fur-Mark برای تست گرافیک.

نرم افزار های از این قبیل با پخش تصاویری که کارت گرافیک را به چالش می کشاند، آن را تست خواهند کرد.

آیا FurMark خطرناک است؟

FurMark یک تست فشرده OpenGL است که برای آزمایش  و ثبات  پردازنده گرافیکی طراحی شده است.هیچ بازی در حال حاضر در دسترس قرار نیست این کار را به شیوه FurMark انجام دهد تا از تست گرافیک مطمئن شوید. این نرم افزار از نظر فنی تصویری واقعی از قابلیت‌های پردازش گرافیکی شما نیست.همان طور که گفته شد FurMark بر روی سیستم شما فشار وارد می کند و مصرف برق گرافیک شما را بالا می برد پس تست چند باره بر روی سیستم شما ممکن است قطعات را فرسوده کند. استفاده از این نرم افزار برای اینکه از تست سلامت گرافیک لپ تاپ خود پی ببرید مناسب است. برای دریافت این نرم افزار در گوگل FurMark را جستجو کنید و وارد وب سایت این نرم افزار بشوید و این نرم افزار را دانلود و نصب کنید.

از دست ندهید
راهنمای کامل تست کامل لپ تاپ هنگام خرید + برای تست لپ تاپ استوک از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

بررسی مراحل استفاده از FurMark برای تست گرافیک

زمانی که شما اجرا می کنید،می توانید تنظیمات پیش فرض را نیز برای تست تغییر دهید. Resolution،Anti-Aliasing،4K, Quad-HD, Full-HD همه این تنظیمات را به دلخواه تغییر داده و یک تست کاملا سفارشی برای تست گرافیک انجام دهید.رزولوشین شما باید با تنظیمات مانیتور شما یکی باشد. Anti-Aliasing نیازی به تغییر نیست مگر اینکه بخواهید تست خود را بیشتر کنید.این گزینه ابزارهای همراه با FurMark هستند که می توانند برای اهداف نظارتی استفاده شوند.

 FurMark برای تست گرافیک

بر روی GPU-Z و GPU Shark کلیک کنید،که به شما اجازه می دهد تا درجه حرارت و توان مصرفی و دیگر گرینه ها را تنظیم کنید.ما به شما پیشنهاد می دهیم همین تنظیمات پیش فرض را تغییر نداده و تست خود رانجام دهید.اگر در زمان تست دمای گرافیک شما بالای 80 درجه سانتی گراد رفت سیستم خود را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گرافیک خاموش کنید.

بعد از این که تنظیمات پیش فرض را انتخاب کردید،بر روی GPU stress test کلیک کنید.شروع به تست گرافیک می کند و صفحه ایی مانند صفحه زیر به شما نمایش می دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لپ تاپ صنعتی را بخوانید.

1- مدت زمان اجرای FurMark

اگر در زمان اجرای FurMark دما کاهش پیدا کرد دیگر نیازی به ادامه اجرای آن نیست.ما به مدت 5 دقیقه نرم افزار را اجرا کردیم و دمای گرافیک به حدود 72 درجه سانتی گراد رسید.مدت زمان مشخصی برای تست گرافیگ بیان نشده است مثلا بعضی ها در سایت Reddit گفته اند که حدود یک ساعت انواع تست ها را انجام داده اند و مشکلی نداشته اند ولی توجه داشته باشید با توجه به فشاری که به سیستم این نرم افزار وارد می کند بیش از 5 دقیقه برای تست سلامت گرافیک این نرم افزار را اجرا نکنید.

2- تغییر مدت زمان معیار در FurMark

برای تغییر مدت زمان معیار بر روی Settings، در پایین سمت چپ FurMark کلیک کنید.در باکس باز شده در قسمت Benchmark duration مقدار پیش فرض آن 60,000 msمی باشد.شما می توانید بازه زمانی به هر چقدر که می خواهید تنظیم کنید.بعد از آن برای اعمال تنظیمات برای تست بر روی گزینه Custom Preset کلیک کنید تا این تغییرات اعمال شود.

از دست ندهید
منظور از گرید بندی (رده) لپ تاپ‌های استوک چیست؟

3- تغییر GPU در FurMark

تنها راهی که ما برای آزمایش چندین GPU در FurMark پیدا کرده‌ایم، تغییر اسلات کارت‌ها به اسلات اصلی روی مادربرد است. FurMark می تواند چندین پردازنده گرافیکی را شناسایی کند اما قادر به آزمایش بیش از یک GPU در یک زمان نیست.

4- فعال کردن گرافیک یکپارچه در FurMark

همانطور که در تصویر زیر می بینید بنچمارک انجام شده مشاهده می کنید، گرافیک یکپارچه را به همان شکلی که برای یک کارت گرافیک غیر یکپارچه لیست می کند، فهرست می کند.

5- امتیاز FurMark برای گرافیک در کجا قرار دارد

پس از پایان تست توسط FurMark یک کادر مانند کادر زیر ظاهر می شود.که در کادر باز شده در خط اول آن امتیاز کسب شده برای گرافیک شما را نشان می دهد.امتیاز ثبت شده برای گرافیک من 11157 بود که با رزولوشن 1920×1080 تنها به مدت 1 دقیقه اجرا شده است.در سمت راست تصویر شما log file رو هم می بینید،که بعد از تست کامل به شما نشان داده می شود.این فایل شامل اطلاعات CPU،سرعت CPU،حافظه،حافظه گرافیکی و درایور گرافیک است.

6- چک کردن ERROR ها در Furmark

علاوه بر مشاهده امتیاز گرافیکتان و دیدن مشخصات سیستم تان شما پیغام های خطا را در  Furmark را می توانید چک کنید.برای این کار بر روی Log File کلیک کنید و یک فایل word باز می شود. در این فایل شما قادر خواهید بود همه چیز را مشاهده کنید از جمله خطاها و پیغام هایی که ممکن است در طول تست به وجود آمده است را ببینید.

مشکلات مشترک در FurMark چیست؟

FurMark اجرا نمی شود

اگر این نرم افزار اجرا نمی شود مشکل  به آپدیت نبودن درایور گرافیک شما بر می گردد.گرافیک شما باید با OpenGL 2.0 سازگار باشد برای این کار نرم افزار را حذف کرده و درایور گرافیک خود را به روزرسانی کنید و دوباره نرم افزار را نصب و اجرا کنید.

FurMarkاجرا می شود ولی ساعت در بالای آن نشان داده نمی شود

اگر شما دید سرعت ساعت CPU نمایش داده نمی شود،شما باید تنظیمات پیشرفته بوت را چک کنید و ببینید که PCI Lock تیک خورده باشد.

خاموش شدن سیستم در زمان استفاده از FurMark

به خاطر فشاری که به سیستم این نرم افزار وارد می کند و کمبود ولتاژ منبع تغذیه باعث می شود که GPU جوابگو ولتاژ مورد نظر نباشد و سیستم خاموش می شود برای این کار فایل لاگ خود را بررسی کنید.

پیغام صفحه آبی

BSOD اگر پیغام صفحه آبی دریافت کردید در زمان اجرای FurMark ، مشکل مشکل گرمای بیش از حد دارید سیستم خنک کننده سیستم و لپ تاپ شما مشکل دارد پس باید دمای سیستم یا لپ تاپ خود را با خنک کننده در دمای مناسب نگه دارید.

از دست ندهید
بررسی لپ تاپ استوک Dell Lutitude E5440

صفحه کاملا سیاه در اجرای FurMark

صفحه‌نمایش‌های سیاه معمولاً یکی از مشکلات کمبود خنک‌کننده می باشد، در میان سایر مشکلات وحشتناک هستند. سعی کنید سرعت فن GPU را افزایش دهید. فایل های گزارش را نیز بررسی کنید تا ببینید مشکل از کجاست.

FurMark گرافیک من را خراب می کند

با توجه به این که FurMark فشار غیر واقعی را بروی گرافیک شما وارد می کند، اگر GPU خود را اورکلاک کرده اید و سپس تصمیم به اجرای FurMark دارید، احتمال از بین بردن پردازنده گرافیکی شما افزایش می یابد پس حواستان باشد.

نرم افزار جایگزین FurMark کدامند؟

Heaven نرم افزاری جایگزین برای FurMark است.عملکرد مشابهی شبیه به FurMark دارد.این نرم افزار توسط UNIGINE Corp توسعه داده شده است.3Dmark جایگزینی دیگر برای FurMark است.این نرم افزار full benchmark برای شما است. شامل یک ویژگی عملکرد تخمینی بازی است که امتیاز شما را با نرخ فریمی که می توانید در مجموعه ای از بازی های محبوب انتظار داشته باشید مرتبط می کند.پس از پایان مراحل تست اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد که طبق آن قابلیت و ظرفیت سیستم شما برای اجرای بازی های روز سنجیده و شما سیستم خود را برای اجرای بازی می توانید چک کنید که مناسب هست یا خیر.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تست گرافیک لپ تاپ استوک آشنا شدید.همچنین از مراحل تست گرافیک با نرم افزار FurMark آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دمای نرمال در FurMark چقدر است؟

دمای زیر 90 درجه سانتیگراد در طول تست ایمن در نظر گرفته می شود. دمای زیر 65 درجه سانتیگراد استثنایی در نظر گرفته می شود. هنگامی که FurMark را روی GeForce GTX 1080 خود اجرا کردم، در پایان آزمایش حداکثر دمای 72 درجه سانتی گراد را دریافت کردم.

Antialiasing در FurMark چیست ؟

یک تکنیک در کارت گرافیک ها است. لبه های ناهموار پیکسل ها را صاف می کند تا بهتر و واقعی تر به نظر برسند .FurMark به شما اجازه می دهد تا چند نمونه از anti-aliasing را آزمایش کنید.تنظیمات بالاتر به میزان قابل توجهی تعداد فریم های خروجی در ثانیه را کاهش می دهد، بنابراین به طور کامل قابلیت های GPU شما را آزمایش می کند. یک سیستم خوب باید 2 برابر anti-aliasing اجرا کند و حداقل 30+ FPS را تولید کند.

پیشنهاد ما به شما

لپ تاپ استوک

راهنمای خرید لپ تاپ استوک اروپایی + بررسی و معرفی انواع لپتاپ های استوک اروپایی و کاربرد آن‌ها

این روزها، به خصوص در بازار خرید و فروش لپ تاپ، بی‌شک نامِ لپ تاپ‌ …

دیدگاهتان را بنویسید