پنجشنبه , 4 مرداد 1403
ویزای تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

ما در این مقاله سعی میکنیم تا هزینه های تحصیل در کانادا از ابتدایی تا دکترا را برای شما به طور خلاصه شرح دهیم تا شما بتوانید تصمیمات درستی  را برای انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید. تا پایان این مقاله با اسمارت اپلای همراه باشید.

هزینه‌ تحصيل در مدارس ابتدایی كانادا

هزینه‌ تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور رایگان است؛ البته، باید اشاره کرد که فرزندان دارندگان ویزای تحصیلی یا کار کانادا می‌توانند به‌صورت رایگان در کانادا تحصیل کنند.

بقیه‌ی اتباع خارجی که می‌خواهند در مدارس ابتدایی کانادا درس بخوانند، معمولاً باید سالانه مبلغی را هزینه کنند. شهریهٔ مدارس ابتدایی کانادا برای اتباع خارجی سالانه چیزی تقریباً ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰$ (دلار کانادا) است.

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا به دو مقطع ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شوند و مدارس کشور هم به دو صورت خصوصی و دولتی هستند. قابل‌ذکر است که در هر دو مدارس، آموزش به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در دبیرستان‌های کشور کانادا

هزینه‌ تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا نیز برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا یا ویزای تحصیلی و کار این کشور رایگان است.

بسیاری از دبیرستان‌ها در کانادا از دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه‌هایی دریافت می‌کنند. شهریۀ دبیرستان‌های کانادا می‌تواند تقریباً ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰$ (دلار کانادا) در سال متغیر باشد.

لطفاً با دبیرستانی که می‌خواهید نوجوان شما در آن شرکت کند، مشورت کنید تا در صورت وجود هزینه برای دانشجویان بین‌المللی تأیید شود.

هزینه‌ تحصیل در کالج‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای کانادا

شهریۀ تحصیل در کالج برای دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و کالج مقصد گوناگون است. اگر تحقیق کنید، خواهید دید که تحصیل در بعضی از مراکز آموزشی کانادا رایگان است؛

از دست ندهید
بررسی و راهنما خرید لپ تاپ دل + معرفی بهترین لپ تاپ های دل در سری های مختلف + بررسی مزایا معایب آنها

این در صورتی است که شهریۀ بعضی دیگر بسته به کالج و برنامۀ تحصیلی تقریباً ۲۰۰۰ دلار در سال تا ۱۸۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر است.

البته، این فقط شهریۀ تحصیل است. شما باید هزینه‌های زندگی را هم در نظر بگیرید. به‌طور متوسط ​​هزینه‌های زندگی برای دانشجویان کانادایی حدوداً ۱۲۰۰۰ دلار کانادا است.

طول دوره در کالج‌های کانادا گوناگون است؛ به همین خاطر، شهریۀ تحصیل در کالج‌ها نیز اغلب نسبت به تحصیل در دانشگاه‌ها کم‌تر است.

هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

مسئله‌ای که ذهن خیلی از افراد را به خودش مشغول می‌کند، ورود به کشور کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم است. بیشتر کسانی که برای تحصیل در کانادا اپلای می‌کنند، حداقل مدرک کارشناسی دارند.

خیلی‌ها دوست دارند بدانند که آیا با مدرک دیپلم هم می‌توانند در کانادا ادامه تحصیل بدهند یا خیر.

بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم هم وجود دارد. کسانی که تمایل دارند در کانادا با مدرک دیپلم تحصیل کنند، یا باید در مقطع کارشناسی و یا در کالج‌های کانادا تحصیل کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را می‌توانیم به چند بخش تقسیم کنیم: تحصیل با مدرک دیپلم در کالج‌های کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در دوره‌های کوآپ و تحصیل با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی.

بعضی از کالج‌ها در کانادا دوره‌هایی را عرضه می‌کنند که در انتها یک گواهی یا سرتیفیکت را به دانشجو اعطاء می‌کنند. در کالج‌ها بیش‌تر دروس عملی عرضه می‌شوند و دانشجو را به سمت کاریابی و ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

تحصیل در دوره‌های کوآپ مختص دانشجوهایی است که می‌خواهند با دیپلم درس بخوانند و قصد تحصیل آکادمیک ندارند. نیمی از دوره‌های کوآپ آموزش و نیم دیگر آن کار است. در این دوره‌ها رشته‌هایی ارائه می‌شوند که مناسب بازار کار هستند. طول دوره‌های کوآپ ۱۲ تا ۲۴ ماه است.

از دست ندهید
معایب ویدئو پروژکتور چیست؟

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا شرایط خیلی متفاوت و کار آسانی نیست. دانشجویان بسیاری هستند که دوست دارند در کانادا با مدرک دیپلم در رشتۀ پزشکی تحصیل کنند. این افراد باید در ابتدا یک دورۀ لیسانس پایه را بگذرانند و سپس در رشتۀ پزشکی موردنظر مشغول به تحصیل شوند.

هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه تقریباً ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا است. میزان شهریه بر اساس دو فاکتور دانشگاه مقصد و شهری که در آن می‌خواهید تحصیل کنید تعیین می‌شود.

کسانی که قصد دارند با مدرک دیپلم در کشور کانادا تحصیل کنند، باید بدانند که نهایت ۲ تا ۳ سال می‌توانند گپ تحصیلی داشته باشند؛ یعنی از زمان اخذ دیپلم که در هجده‌سالگی است، ۲ تا ۳ سال بیش‌تر نباید وقفۀ تحصیلی داشته باشند؛ در غیر این صورت، شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا کم‌تر می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در مقطع لیسانس در کشور کانادا

متوسط هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ۳۰۰۰۰$ (دلار کانادا) است؛ البته، قابل‌ذکر است که شهریۀ بعضی از رشته‌ها بخصوص حقوق یا مدیریت ممکن است به صد هزار دلار در سال هم برسد.

در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع لیسانس، رشته‌ها و دوره‌های گوناگونی عرضه می‌شود. دانشجویان می‌توانند با توجه به علایق خود رشتۀ موردنظر را انتخاب کنند و مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه‌های کانادا از استانداردهای عالی تحصیلی بهره‌مند و به همین دلیل، مدارک دانشگاه‌های آن در تمامی دانشگاه‌های معتبر جهان از ارزش و اعتبار زیادی بهره‌مند است.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا، شرایط پذیرش و هزینه‌های تحصیلی است.

از دست ندهید
مینی لپ تاپ چیست؟ چه تفاوت هایی با لپ تاپ معمولی دارد؟ + راهنمای خرید و معرفی بهترین مینی لپ تاپ های 2023

دورۀ کارشناسی یا همان لیسانس (Bachelor) بالاترین دوره در مقطع «Undergraduate Studies» است. دوره‌های کارشناسی در کانادا عموماً چهارساله یا هشت ترم تحصیلی هستند.

پیش‌نیاز ورود به دورۀ لیسانس، داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی/ دیپلم (دوازده‌ساله) است.

هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقطع فوق‌لیسانس

متوسط هزینه‌ تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای دانشجوهای بین‌المللی چیزی تقریباً ۱۸۰۰۰$ (دلار کانادا) در سال است؛ رشته‌هایی مانند حقوق شهریۀ زیادی دارند.

مقطع ارشد در کانادا  دوره‌ای ۱ تا ۲ ساله است که به‌صورت پژوهش محور (research-based) یا آموزش محور (course-based) اجرا می‌شود.

تمرکز عمدۀ دوره‌های پژوهش محور روی فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و تمرکز دوره‌های آموزش محور روی برگزاری کلاس‌های آموزشی است.

البته، قابل‌ذکراست که بعضی از دانشگاه‌های کانادا این دوره را به‌صورت ترکیبی نیز عرضه می‌دهند.

پیش‌نیاز ورود به مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، داشتن مدرک کارشناسی و مدرک زبان (آیلتس آکادمیک حداقل ۶.۵ یا معادل آن در بقیه‌ی آزمون‌ها یا مدرک زبان فرانسوی برای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان) برای اثبات مهارت‌های زبانی است.

شکی نیست که کانادا یکی از پرطرفدارترین مکان‌ها برای ادامۀ تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس است.

هزینه‌ تحصیل دکتری در کانادا

هزینه‌ تحصیل در بیش‌تر رشته‌های مقطع دکتری در کانادا برای دانشجوهای خارجی از ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در سال متغیر است اما رشته‌هایی هم وجود دارند که شهریۀ آن‌ها شاید به ۱۰۰ هزار دلار در سال برسد.

هزینه تحصیل مقطع دکترا در کانادا با توجه به رشتۀ آموزشی و دانشگاه مدنظر می‌تواند رقمی متفاوت باشد. هزینۀ دانشجویان بین‌المللی عموماً دو برابر دانشجوهای بومی است.

کانادا با مهیا نمودن فرصت‌های غنی پژوهشی به یکی از گزینه‌های عالی برای تحصیل در مقطع دکتری تبدیل‌شده است.

از دست ندهید
راهنما خرید لپ تاپ مهندسی - یک لپ تاپ مهندسی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بیش از یک‌سوم تحقیقات کشور کانادا در دانشگاه‌های آن انجام می‌شود. همین موضوع باعث جذب شمار بسیاری از دانشجویان دکتری و علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش شده است. طول دوره‌های دکتری بسته به رشته و دانشگاه بین ۳ تا ۷ سال متغیر است.

پیش‌نیاز ورود به دورۀ دکتری، داشتن مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس با معدل بالای ۱۴، رزومۀ قوی، مدرک زبان (انگلیسی- آیلتس آکادمیک بالاتر از ۶.۵ یا معادل آن در بقیه‌ی آزمون‌ها یا مدرک زبان فرانسوی)، انگیزه نامۀ تحصیلی‌ و توصیه‌نامۀ تحصیلی است.

درصورتی‌که سطح زبان فرانسوی یا انگلیسی فردی ضعیف باشد و رزومۀ قوی‌ای هم نداشته باشد، شانس پذیرش در دورۀ دکتری خیلی کم خواهد شد.

دانشجویان با تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند با کارشناسان برجسته و بین‌المللی همکاری کرده و از امکانات و فناوری‌های این کشور استفاده کنند.

هزینه‌ تحصیل در کانادا در رشته‌های مختلف

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، شهریۀ تحصیل در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و رشته‌ها می‌تواند متغیر باشد.

بسیار خب همراهان گرامی اگر هنوزدر مورد هزینه ویزای تحصیلی کانادا سوالی دارید، میتوانید از مشاوران مجرب ما در اسمارت اپلای کمک بگیرید.وهمچنین میتوانید از سرچ هوشمند اسمارت اپلای استفاده کنید.

منبع این مطلب

پیشنهاد ما به شما

لپتاپ هواوی

نقد و بررسی لپ تاپ هواوی میت بوک D14 (Matebook D14)

لپ تاپ میت بوک D14 یک از جدیدترین لپ‌تاپ‌های سری میت‌بوک هواوی است که سال …

دیدگاهتان را بنویسید