سه شنبه , 28 فروردین 1403
کولپد لپ تاپ

کول پد لپ تاپ :راهنمای کامل

یکی از بهترین وسایل جانبی که برای لپ تاپ می‌توان تهیه کرد، کول پد است. کولپد خوب می‌تواند روش کار کردن شما با لپ تاپ را کاملا تغییر داده و بهره وری شما را افزایش دهد. البته به شرطی که از کاربرد اولیه کولپد (یعنی خنک کردن لپ تاپ) صرف نظر کرده و به عنوان یک پایه و نگه دارنده به کولپد نگاه کنید. مثلا بسیاری از افراد هستند که در هنگام کارکردن با لپ تاپ گردن خود را خم می‌کنند و به همین دلیل دچار درد در عظلات گردن می‌شوند، که یک کولپد مناسب می‌تواند این مشکل را رفع کند.


برای مطالعه بیشتر: لپ تاپ مناسب اتوکد چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟


کولپد چیست؟

کولپد در حقیقت یک پایه مجهز به یک یا چند فن برای لپ تاپ است که هم به خنک کردن لپ تاپ کمک می‌کند و هم می‌تواند لپ تاپ را در موقعیتی قرار دهد که دیدن مانیتور و کار کردن با آن ساده‌تر شود. کول پدهای اولیه که حدود 10 سال پیش به بازار عرضه شدند فقط یک صفحه پلاستیکی شفاف بودند به همراه چند عدد فن و پایه، که به سرعت هم می‌شکستند. ولی کولپدهای مدرن خیلی پیشرفت کرده‌اند و امکانات بسیاری به آنها افزوده شده است. به خصوص کول پدهای ارائه شده توسط شرکتهای معتبری مانند دیپ کول و کولر مستر کیفیت و کارایی بالا دارند.

کولپد لپ تاپ چیست؟

مزایای کولپد

  • جلوگیری از درد گردن؛ مهمترین مزیت کولپد این است که می‌تواند لپ تاپ را بالا آورده و از خم شدن سر برای دیدن مانیتور جلوگیری کند. این مورد به خصوص در طولانی مدت خیلی اهمیت پیدا می‌کند. البته در این حالت استفاده از تاچ پد و کیبورد و کمی سخت می‌شود، به همین دلیل بهتر است یک کیبورد و ماوس USB هم تهیه کنید و کیبورد را روی میز قرار دهید.
  • مکش راحت‌تر هوا؛ حتی اگر لپ تاپ را روی سیستم خنک کننده خاموش قرار دهید، چون سطح کول پد معمولا از توری ساخته می‌شود، مکش هوا توسط سیستم خنک کننده لپ تاپ راحت‌تر شده و مسئله داغ کردن لپ تاپ تا حدودی رفع می‌شود. البته استفاده از فن‌های کول پد قطعا برای خنک‌تر کردن لپ تاپ بهتر است.
از دست ندهید
برای دانشجوی مهندسی برق چه لپ تاپی مناسب است؟ - از مهندسی تا دکتری با یک لپ تاپ !

شاید این مقاله هم برایتان مفید باشد: درایو نوری اکسترنال چیست و چه کاربرد، مزایا و معایبی دارد؟


سطح توری یک کولپد ساده

  • جلوگیری از مکش پرز و گرد و خاک فرش؛ یک مزیت مهم دیگر کول پد این است که گذاشتن لپ تاپ روی فرش باعث جذب پرزهای فرش به داخل لپ تاپ می‌شود. ولی فن یک فاصله بین سطح فرش با سیستم خنک کننده لپ تاپ ایجاد می‌کند و مانع مکش پرزها می‌شود، البته در این حالت بهتر است از کول پد خاموش استفاده شود.

معایب کولپد

  • کثیفی سریع‌تر لپ تاپ؛ مهمترین ایراد کولپد این است که فن‌های اضافی آن هوای زیادی به داخل لپ تاپ می‌فرستند و به همین دلیل سیستم سریع پر از گرد و خاک می‌شود. پس بهتر است کول پد را در حالت خاموش استفاده کنید.

فن لپ تاپ که پر از گرد و خاک شده است

  • صدای زیاد؛ اگر دائما کولپد را با فن روشن استفاده کنید قطعا صدای زیاد آن در طولانی مدت آزاردهنده خواهد شد. بعضی کولپدها چند فن دارند که قطعا صدای بیشتری هم تولید می‌کنند.

کولپد با 6 فن


درباره ی اندروید باکس ها و هر آنچه که باید درموردشان بدانید چه می دانید؟


نکات مهم در انتخاب کول پد مناسب

1- شناخت نیاز

بهتر است در خرید کول پد عجله نکنید و چند روز به نحوه کارکردن خود با لپ تاپ دقت کرده و در نتیجه نیاز خود را بشناسید. در ادامه نکاتی که بهتر است به آنها توجه کنید آورده شده‌اند

شناخت نیاز کول پد

هنگامی که در حال کار با لپ تاپ هستید به این نکته توجه کنید که ارتفاع مانیتور لپ تاپ در چه حالتی باشد برای شما بهتر است؟ اگر میز شما کوتاه است و به ارتفاع بالایی نیاز دارید بهتر است به پایه لپ تاپ هم فکر کنید، چون ممکن است کول پد ارتفاع مورد نیاز شما را تامین نکند.

از دست ندهید
راهنمای خرید لپ تاپ برای انیمیشن سازی +معرفی 5 لپتاپ ایده آل برای فعالیت موشن گرافی و انیمیشن سازی

کولپد یک پایه زیبا برای لپ تاپ

معمولا از لپ تاپ روی تخت یا فرش هم استفاده می‌کنید؟ در این حالت بهتر است از کول پدهای بسیار نازک و ظریف خریداری نکنید. چون این نوع کول پدها فاصله کمی بین فرش و لپ تاپ ایجاد می‌کنند و بسیاری از پرزهای فرش باز هم به داخل لپ تاپ منتقل خواهند شد.


بیشتر بخوانید ، بیشتر بدانید: نکاتی درباره تبلت ها که باید پیش از خرید بدانید


کولپد بسیار نازک

آیا دائما لپ تاپ را با خود به دانشگاه یا محل کار می‌برید و آنجا هم نیاز به کول پد دارید؟ اگر نیاز دارید که کول پد را هم همراه خود به دانشگاه ببرید بهتر است به فکر کول پد نازک باشید و یا کلا دو کولپد خریداری کنید. چون حمل کول پد در کنار لپ تاپ سخت و آزار دهنده است.

2- ظاهر کولپد لپ تاپ

به ظاهر کولپد توجه کنید و سعی کنید آن را مناسب با ظاهر لپ تاپ خود انتخاب کنید (آنها را ست کنید). مثلا لپ تاپ گیمینگ روی کول پد گیمینگ بهتر دیده می‌شود و برعکس. یک لپ تاپ بیزینس ساده و یکرنگ روی کول پد رنگارنک جلوه خوبی ندارد. این مورد به خصوص برای کول پدهای محیط کاری اهیمت بالایی دارد و باید به آن توجه کنید، به هر حال شما بر اساس ظاهر محیط کاری قضاوت خواهید شد و قطعا یک کول پد با نورهای چشمک زن در محیط جدی اداری، دید خوبی ایجاد نمی‌کند.

ظاهر

3- اندازه کولپد لپ تاپ

قبل از خرید کولپد حتما به اندازه لپ تاپی که می‌تواند بر روی آن قرار بگیرد توجه کنید. لپ تاپ بزرگ به درستی روی کول پد کوچک قرار نمی‌گیرد و لپ تاپ کوچک (مثلا 13 اینچ) روی کولپد بزرگ، خوب دیده نمی‌شود. در مشخصات کولپد به اندازه لپ تاپ مناسب اشاره می‌شود.

از دست ندهید
معروف ترین تلویزیون های سال 1402 به انتخاب کاربران

4- محل فن کولپد لپ تاپ


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: راهنمای کامل و جامع خرید مادربرد


اگر قرار است که از فن کول پد برای کمک کردن به سیستم خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید به این نکته توجه کنید که فن کول پد کجا قرار دارد؟ و اینکه فن با ورودی هوای لپ تاپ هماهنگ و همراستا می‌شود؟ اگر لپ تاپ ورودی‌های هوای زیاد به صورت پخش شده دارد بهتر است کولپد شما دارای تعداد زیادی فن کوچک باشد.

آیا کولپد می‌تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود؟

خیر. اصولا کولپد برای این کار طراحی نشده است و توان انتقال میزان کافی هوا به تمام بخش‌های مورد نیاز لپ تاپ را ندارد. سیستم خنک کننده لپ تاپ هوا را از یک یا چند دریچه مکیده، آن را در بخش‌های مورد نیاز حرکت داده و از کناره‌ها و یا پشت لپ تاپ خارج می‌کند. کولپد هم با انتقال هوای محیط به این دریچه‌ها، روند مکش هوا را برای لپ تاپ راحت‌تر می‌کند و قطعا نمی‌تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود.

 جایگزین سیستم خنک کننده

چه کسانی به کولپد احتیاج دارند؟

تقریبا همه افراد برای افزایش راحتی کار با لپ تاپ و جلوگیری از درد گردن به کولپد احتیاج دارند. البته برای این افراد استفاده از کولپد در حالت فن خاموش بهتر از حالت روشن آن است.

افرادی هم که نیاز به اجرای طولانی مدت بازی‌ها و یا انجام محاسبات مهندسی و رندر دارند، بهتر است از کولپد در حالت روشن آن برای خنک کردن لپ تاپ استفاده کنند. البته در این حالت باید به میزان گرد و خاک محیط و لپ تاپ توجه کرد، چون کول پد اگر در محیط پر از گرد و خاک به کار برود به سرعت داخل لپ تاپ را کثیف می‌کند. به خصوص اینکه کولپد را در حالت روشن روی فرش قرار ندهید، چون فن‌های کول پد پرزهای فرش را مکیده و وارد لپ تاپ می‌کند.

از دست ندهید
راهنمای کامل و جامع خرید مادربرد + پیشنهاد خرید بهترین مادربرد

آیا کولپد لپ تاپ واقعا موثر است؟


برای مطالعه بیشتر: راهنمای خرید لوازم جانبی لپ تاپ


بله، کولپد واقعا دمای لپ تاپ را کاهش می‌دهد. کارشناسان وبسایت notebookcheck برای بررسی کارایی کول پد، یک لپ تاپ را در حالت کارکرد سنیگن، با و بدون وجود کول پد آزمایش کردند. ابتدا آنها لپ تاپ را به مدت یک ساعت با اجرای یک گیم، در حالت کارایی بالا و بدون وجود کول پد، آزمایش کردند. سپس آنها نیم ساعت صبر کردند تا لپ تاپ خنک شود و دوباره آزمایش را با وجود کول پد، تکرار کردند. کول پد استفاده شده در این آزمایش در شکل پایین نشان داده شده که یک کول پد از برند Havit و با سه فن است.

کولپد استفاده شده در آزمایش

نتایج این آزمایش در جدول پایین آورده شده است. همانطور که در این جدول دیده می‌شود، کول پد دمای CPU را 12 درجه و دمای کارت گرافیک را 6 درجه کاهش داده است، همچنین دوای سطح لپ تاپ هم 4 درجه کاهش را نشان می‌دهد. ولی مشکل اصلی افزایش سطح صدا است و این صدای اضافی در طولانی مدت آزار دهنده می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کولپد لپ تاپ آشنا شدید.همچنین از کاربرد و مزایا و معایب آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

خرید بهترین ساعت هوشمند

امروزه، ساعت هوشمند به یکی از محصولات لوکسی تبدیل شده است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای …

دیدگاهتان را بنویسید