دوشنبه , 28 خرداد 1403
اتصال لپ تاپ به تلویزیون

آموزش اتصال لپ تاپ به تلویزیون + نکات مهم قبل اتصال لپ تاپ

آیا تا به حال تجربه جستجو در اینترنت را با صفحه نمایش بزرگی مثل تلویزیون داشته‌اید؟ امروزه زندگی در دنیای اینترنت به لطف نرم‌افزار‌های ارتباطی جذاب‌تر و کاربردی ‌تر از قبل شده است، لپ‌ تاپ‌ها‌ به یک همراه همیشگی تبدیل شده‌اند. همراهانی که در انجام وظایف شغلی، مطالعه و اوقات فراغت در کنار کاربران هستند. لپ تاپ‌ها در کنار تمام امکاناتی که فراهم می‌کنند‌، صفحه نمایشگر کوچکی دارند که ممکن است در برخی مواقع باعث مشکل شود. زیرا یک لپ تاپ ۱۷ اینچی از صفحه نمایش یک تلویزیون متوسط هم کوچکتر است. ابزارهای زیادی می‌توانند به عنوان پلی بین لپ تاپ و تلویزیون باشند تا کاربر از تلویزیون به عنوان یک صفحه نمایشگر دوم خارق ‌العاده کمک بگیرد. بنابراین در این مقاله قصد داریم نحوه اتصال لپ تاپ به تلویزیون را آموزش دهیم اما این اتصال مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.


فهرست مطالب


معرفی انواع اتصال لپ تاپ به تلویزیون

روش‌های متفاوت و متنوعی در نحوه اتصال لپ تاپ به تلویزیون وجود دارد که کمک می‌کند کاربران از تجربه کار با یک مانیتور بزرگ بهره ببرند. در ادامه به هشت روش برقراری اتصال بین تلویزیون و لپ تاپ را شرح خواهیم داد.

  1. اتصال با کابل HDMI

کابل HDMI مستقیم ترین و مطمئن‌ ترین روش اتصال لپ تاپ به تلویزیون است. اکثر لپ تاپ ‌ها دارای پورت HDMI هستند که احتمالاً از آن برای درایو های فلش، چاپگر ها و سایر دستگاه‌ ها استفاده کرده‌اید. کابل HDMI دارای بهترین کیفیت تصویر و کمترین تاخیر ورودی می ‌باشد و به هیچ عنوان تحت تاثیر محیط شبکه بی‌سیم اطراف خانه قرار نمی ‌گیرد.

 اتصال لپ تاپ به تلویزیون

هنگامی که یک کابل HDMI را از لپ تاپ به تلویزیون وصل کنید، نیازی به تغییر تنظیمات لپ تاپ نیست و همه چیز اتومات انجام می‌شود. با این حال، اگر تصویر به درستی نمایش داده نشد، ابتدا اتصال HDMI را خود بررسی کنید و در صورت عدم موفقیت، راهکارهای زیر را انجام دهید:

 • کلید Windows Key + P را همزمان فشار دهید. یک نوار ابزار در کنار صفحه ایجاد می‌شود که باید تنظیمات آن را روی Duplicate یا Second Screen Only قرار دهید.
 • مراحل>TV Display Settings > Display > Adjust Resolutionرا در تنظیمات انجام دهید.

  2. اتصال بی‌سیم HDMI

اگر قرار دادن کابل فیزیکی بین لپ تاپ و تلویزیون ممکن نیست می‌توانید از یک وایرلس بی‌سیم HDMI کمک بگیرید. وایرلس بی‌سیم داده‌های HDMI را از یک باکس کوچک با یک کابل HDMI کوتاه به یک باکس کوچک نزدیک تلویزیون که در واقع همان فرستنده و گیرنده هستند؛ ارسال می‌کند. وایرلس دامنه طولانی‌تری در مقایسه با کابل دارد اما معمولاً از کیفیت K4 پشتیبانی نمی‌کند. در این روش در ارسال تصاویر با کمی تاخیر ایجاد می‌شود که اگر فقط به تماشای فیلم بپردازید مشکلی ایجاد نمی‌کند اما این تاخیر در تماشای بازی کامپیوتری خلل ایجاد می‌کند.

از دست ندهید
آموزش نصب، راه اندازی و استفاده از سیم‌کارت در لپ تاپ

  3. کابل USB-C

اگر لپ تاپ شما دارای پورت USB-C است، چند گزینه پیش رو دارید. می‌توانید مستقیماً از طریق کابل USB-C آن را به تلویزیون وصل کنید. گزینه دوم خرید آداپتور USB-C به HDMI است. کابل USB-C را به لپ تاپ و کابل HDMI را به تلویزیون وصل کنید. سپس سر دیگر کابل HDMI را به آداپتور وصل کنید تا دو دستگاه به یکدیگر متصل شوند.

 اتصال لپ تاپ به تلویزیون

توجه داشته باشید که هر پورت USB-C نمی‌تواند سیگنال ویدئویی را منتقل کند، بنابراین قبل از خرید کابل USB-C به HDMI حتماً این مورد را بررسی کنید.

دستورالعمل گام‌به‌گام  اتصال کابل USB-C

 • دو دستگاه را با کابل USB-C به هم متصل کنید. متناوباً، از آداپتور USB-C به HDMI استفاده کنید.
 • تلویزیون و لپ تاپ را روشن کنید.
 • بسته به کابلی که استفاده کرده‌اید، ورودی مناسب تلویزیون با ریموت را انتخاب کنید.

  4.  کابل VGA

اگر از لپ تاپ و تلویزیون قدیمی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد یک درگاه VGA روی هر دو آن‌ها پیدا خواهید کرد. رزولوشن VGA  به خوبی و کیفیت HDMI نیست. این کابل فقط با سیگنال ویدئویی سروکار دارد، بنابراین هنگام استفاده از این کابل برای مدیریت صدا به یک کابل جداگانه احتیاج دارید.

دستورالعمل گام‌به‌گام کابل  VGA:

 • لپ تاپ را با کابل VGA به تلویزیون وصل کنید.
 • دو دستگاه را با کابل صوتی ۳.۵ میلی متری به هم متصل کنید.
 • هر دو دستگاه را روشن کنید.
 • ورودی PC یا RGB را در تلویزیون با ریموت انتخاب کنید.
 • ارتباط بین دو دستگاه باید به طور خودکار برقرار شود. اما در صورت عدم موفقیت، مراحل Settings > System > Display انجام دهید و مطمئن شوید گزینه TV انتخاب شده است.

5. Google Chromecast

اگر قصد دارید فیلم‌ها و تصاویر بیشتری را از لپ تاپ خود به تلویزیون بفرستید، دانگل Google Chromecast راهی آسان برای انجام آن به صورت بی سیم است. این وسیله دارای پورت HDMI یا USB است که فقط کافیست آن را به پشت تلویزیون متصل کرده و با کلیک یک دکمه می‌توانید هر برگه Chrome را به تلویزیون منتقل کنید.

 اتصال لپ تاپ به تلویزیون

این بدان معناست که محتوایی مانند فیلم Netflix ،YouTube یا هر محتوای جالب صفحات جالب وب را که می‌توانید در Chrome بارگیری کنید را در تلویزیون ببینید. Chromecast برای افرادی طراحی شده است که در درجه اول می‌خواهند از طریق لپ تاپ در تلویزیون خود فیلم یا محتوای متناوب مثل YouTube را از این طریق تماشا کنند. همچنین Chromecast برای افرادی تولید شده است که می‌خواهند از طریق تلویزیون به موسیقی گوش دهند.

از دست ندهید
برای واردات ارزان و پرسود از کجا مشورت بگیریم

 6. میراکست Miracast

Miracast در واقع نوعی دانگل است که فناوری مشابه سیستم Wi-Fi را دارد. عملکرد میراکست مانند کابل HDMI است یعنی می‌تواند محتوای لپ تاپ را به تلویزیون منتقل کند. این دستگاه کوچک بسته به سازنده در اشکال مختلف تولید می‌شود اما همگی به روشی مشابه کار می‌کنند. یک دانگل به درگاه HDMI لپ تاپ متصل شده و به لپ تاپ امکان می دهد دستگاه دیگری مانند تلویزیون را پیدا کرده و به آن وصل شود. میراکست توسط ویندوز 8.1، ویندوز 10 و برخی از برنامه سازان تلویزیون‌های هوشمند پشتیبانی می‌شود و نسبتاً ارزان هستند. این روش معمولاً از کیفیت K4 پشتیبانی نمی‌کند و تأخیر بیش از حد در انتقال تصویر ممکن است برای بازی‌ها مشکل ایجاد کند.

  7. درایو فلش USB

اگر تنها کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که هر از گاهی عکس‌های تعطیلات یا یک فیلم خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ ببینید می‌توانید از یک درایو فلش USB استفاده کنید. در این روش نیازی به کابل یا پخش کننده رسانه اختصاصی نیست. فقط محتوا را از لپ تاپ خود به USB منتقل کنید، USB را به تلویزیون وصل کرده و ورودی USB تلویزیون را برای پخش پرونده‌ها انتخاب کنید.

برای ایجاد این نتیجه، تلویزیون شما باید دارای پورت USB باشد و از پخش پرونده‌های مختلف پشتیبانی کند.

دستورالعمل گام‌به‌گام درایو فلش USB:

 1. تصاویر و فیلم‌ها را از لپ تاپ خود به درایو فلش USB منتقل کنید.
 2. درایو فلش USB را به تلویزیون وصل کنید.
 3. ورودی USB تلویزیون خود را انتخاب کنید.
 4. پرونده‌هایی را که می‌خواهید مشاهده کنید انتخاب کرده و play را بزنید.

  8. Steam Link

Steam Link نرم افزاری است که به طور خاص برای انتقال بازی‌ها به صفحه تلویزیون طراحی شده است. این نرم افزار کمترین تاخیر را در انتقال اطلاعات به صفحه نمایش بزرگتر یعنی تلویزیون دارد. بنابراین شما قادر نخواهید بود با استفاده از این نرم افزار برای پخش محتوای دیگر مانند فیلم به کار ببرید.

اتصال لپ تاپ اپل به تلویزیون هوشمند چگونه است؟

اگر دارای تلویزیون هوشمند سازگار هستید می‌توانید لپ تاپ خود را به راحتی از طریق AirPlay به آن متصل کنید. دستگاه‌های سازگار شامل تلویزیون‌های هوشمند 2019 به بعد برند سامسونگ و LG  این امکان را می‌دهند که بتوانید سریال‌های و شبکه‌‌های آنلاین را تماشا کنید. برای این کار مطمئن شوید که لپ تاپ و  Apple TV یا Smart TV مجهز به AirPlay 2 یا همان شبکه Wi-Fi هستند.

از دست ندهید
معرفی مشاغل مرتبط با صنعت پزشکی

مراحل گام‌به‌گام اتصال لپ تاپ اپل:

 1. برنامه یا وب سایتی را که می‌خواهید ویدیو را از آن ببینید در لپ تاپ، باز کنید.
 2. در قسمت کنترل پخش ویدئو، نماد Screen Mirroring را انتخاب کنید.
 3. برای پایان دادن به جلسه پخش جریانی، روی نماد Mirroring روی صفحه نمایش در کنترل‌های پخش ویدئو ضربه بزنید سپس گزینه Turn Off AirPlay را انتخاب کنید.

انواع کابل اتصال

احتمالا پیدا کردن کابل مرتبط هنگام اتصال لپ تاپ به تلویزیون کار بسیار دشواری باشد. خصوصا اگر نام درگاه یا کابل را بلد نباشید.

در ادامه متداول‌ترین اتصالات نمایشگر موجود در بازار را معرفی می‌کنیم.

 • کابل VGA: VGA متداول‌ترین کابل ارتباطی لپ تاپ در سال‌های اخیر بوده است. کیفیت این کابل آنالوگ است که برای تبدیل سیگنال برای پورت HDMI نیاز به یک دانگل دارد.
 • HDMI: آسان‌ترین و بهترین راه برای اتصال این تلویزیون و لپ تاپ به یکدیگر است. با این کابل نیازی به خرید کابل یا آداپتور جدید نیست.
 • DisplayPort: این کابل مشابهHDMI است که برای اتصال نیازمند آداپتور می‌باشد.
 • Mini DisplayPort: همانطور که از نامش پیداست، این یک نسخه کوچکتر از DisplayPort می‌باشد که برای لپ تاپ‌های نازک ‌مانند الترابوک طراحی شده است.
 • DVI: این پورت که در حال حاضر رایج نیست. این کابل توانایی انتقال سیگنال تصویر نمایشی را دارد اما قادر به انتقال صوتی نیست.

بررسی نکات مهم قبل اتصال لپ تاپ

برای ایجاد اتصال بین لپ تاپ و تلویزیون لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

 1. توصیه می شود هنگام اتصال به تلویزیون لپ تاپ خود را خاموش کنید. البته برای اتصالات HDMI، نیازی به خاموش کردن لپ تاپ نیست.
 2. به کمک دفترچه راهنمای تلویزیون درگاه ورودی درست را پیدا کنید.
 3. برای اینکه لپ تاپ، نمایشگر را پیدا کند و تشخیص دهد، باید تلویزیون شما روشن باشد.
 4. کاربران ویندوز 10 و 8 می توانند برای نمایش منوی Project ، کلید Windows + P را فشار دهند تا به تنظیمات نمایشگر دسترسی داشته باشند.

راهکارهای عدم اتصال لپ تاپ به تلویزیون

در هنگام نصب کابل به ویژه کابل HDMI تمام پردازش به صورت اتومات انجام می‌شود و شما تصاویر لپ تاپ را در تلویزیون خواهید دید.

 اتصال لپ تاپ به تلویزیون

اگر موفق به ایجاد اتصال نشدید موارد زیر را دوباره چک کنید.

 1. روی دسکتاپ خود راست کلیک کرده و Properties / Screen Resolution را انتخاب کنید.برای انتخاب نحوه نمایش تصویر در تلویزیون، از منو گزینه “نمایشگرهای چندگانه” استفاده کنید.
 2. در صورت لزوم وضوح صفحه را تنظیم کنید. برای این کار روی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Properties / Screen Resolution را انتخاب کرده و صفحه نمایشی را که می خواهید برای آن وضوح تغییر دهید انتخاب کنید.
 3. بعضی از تلویزیون‌ها سعی می‌کنند با بزرگنمایی تصویر نسبت‌های مختلف آن را اصلاح کنند. اگر هنگام مشاهده در تلویزیون متوجه شدید که صفحه نمایش شما در اطراف لبه ها قطع شده است، تنظیمات تلویزیون را بررسی کنید
از دست ندهید
بهترین سرویس استریم موسیقی چیست؟

کدام روش برای برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون مناسب است؟

همه این روش‌ها در شرایط مختلف مفید هستند. البته واضح است که کابل HDMI به سبک قدیمی به عنوان بهترین کابل کوتاه برد می‌باشد که کیفیت تصویر را حفظ می‌کند این ویژگی برای افرادی که از لپ تاپ تدوین استفاده می‌کنند کاربرد زیادی دارد. اگر نمی‌توانید از کابل استفاده کنید Google Cast و Plex گزینه‌های عالی برای جریان رسانه شما هستند برای انجام کار بهره می‌برید. در حالی که لینک Steam Link نیز برای بازی و گیم گزینه بسیار کاربردی است. احتمالا متوجه شده‌اید که بسته به نحوه استفاده از نمایشگر دوم، انتخاب روش نحوه اتصال لپتاپ به تلویزیون متفاوت است.

مزایای استفاده از تلویزیون به عنوان صفحه نمایش دوم چیست؟

 • برای افرادی دارای لپ تاپ گرافیکی هستند و در خانه کار می‌کنند، اتصال لپ تاپ به تلویزیون به عنوان مانیتور دوم مزیت بزرگی محسوب می‌شوند. تلویزیون‌ها صفحه‌های بزرگتری دارند و در مقایسه با مانیتورها دورتر از چهره قرار می‌گیرند.
 • یک صفحه نمایش بزرگ دید واضح و واضح‌تری از سخنرانی‌ها و سخنرانان را ارائه می‌دهد که بسیار مناسب دانش‌آموزان و دانشجویان است. زیرا صفحه نمایش بزرگ امکان همکاری با همکلاسی و اساتید را راحت تر فراهم می‌کند.
 • صفحه نمایش بزرگ برای آن دسته از افرادی که طرفدار تماشای فیلم هستند کاربرد زیادی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم شما را با انواع روش و نحوه اتصال لپتاپ به تلویزیون آشنا کنیم و به مزایا و معایب هر روش بپردازیم. اتصال لپ تاپ به تلویزیون یک مزیت بزرگ برای کاربران از جمله دانشجویان طراحان و گیمرها می‌باشد. این ویژگی زمانی ارزش خود را نشان می‌دهد که می‌توانید به صورت آنلاین ورزش کنید آشپزی کنید و علاوه بر کار و درس اوقات فراغت خود را نیز به کمک آن بگذرانید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

خرید یوان علی پی با وانیکس

از خواندن جمله خرید یوان علی پی چه چیزی در ذهن شما نقش می‌بندد؟ اینکه …

دیدگاهتان را بنویسید