پنجشنبه , 4 مرداد 1403

معرفی مشاغل مرتبط با صنعت پزشکی

رشته پزشکی یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارن رشته‌های دانشگاهی است که به خصوص در ایران توسط پدر و مادرها محبوب شده‌است و همه دوست دارند بچه‌هایشان در این رشته‌ها تحصیل کنند. بیشتر دانش‌آموزانی که در دبیرستان رشته تجربی را انتخاب می‌کنند، دوست دارند در نهایت پزشک شوند و امنیت شغلی و درامد بالای این رشته را تجربه کنند. در این مقاله قصد داریم با مشاغل مرتبط با پزشکی آشنا شویم و ببینیم که هر کدام از آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. با ما همراه باشید.

رشته پزشکی رشته سخت و پیچیده‌ای است و کسی که در این رشته تحصیل می‌کند باید استدلال دیداری، استدلال ریاضی، استدلال درک 3 بعدی و تمرکز و دقت بالایی داشته باشد. از نظر روحیه هم این افراد باید اجتماعی و برون‌گرا باشند و بتوانند در محیط‌های شلوغ و گاها پر استرس بیمارستان بهترین برخورد را داشته باشند.

در ادامه مهارت هایی که افراد تحصیل کردن در این رشته باید داشته باشند، بررسی می‌کنیم

مهارت‌های مورد نیاز برای فارغ‌التحصیلان گرایش‌های پزشکی

مهارت حل مسئله

پزشکان بعد از ارزیابی علائم بیمار و تشخیص بیماری باید یک درمان مناسب را پیدا کرده و برای انجام این کار به تفکر انتقادی نیاز دارند. البته در این بین، در کنار قدرت حل مسئله، این عزیزان باید توانایی کار کردن با ابزار مختلف پزشکی را نیز بلد باشند. یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنعت پزشکی، اکسترودر پزشکی است.

مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های عالی گوش دادن به پزشکان این امکان را می‌دهد که بهتر متوجه علائم و نگرانی‌ها و دغدغه‌های بیمار باشند و همچنین بتوانند ارتباط بهتری با همراهان و خانواه بیمار ایجاد کنند و اطلاعات و دستورالعمل‌های لازم را به آن‌ها بگویند.

جهت‌گیری خدمات

پزشک درنهایت هدف‌شان این است که به مردم کمک کنند. درحال یکه در این زمینه مسیرهای مختلفی وجود دارند که شامل ارتباط مستقیم با بیماران نمی‌شود اما بیشتر تحقیقات با تمایل کمک به مردم هدایت می‌شود.

از دست ندهید
خرید یوان علی پی با وانیکس

نظارت

پزشکات باید مهارت خوبی برای بررسی و توجه به تغییرات وضعیت بیمار داشته باشند. این می‌تواند شامل تغییرات طولانی مدت یا کوتاه مدت باشد.

گرایش‌های رشته پزشکی

تمام متخصصان پزشکی تنها یک هدف مشترک دارند و آن هم کمک کردن به بیماران و ایجاد محیط و شرایطی برای بهبود اوضاع آن‌ها است. اما هر کدام مهارت‌ها و شایستگی‌های خاص خوشان را دارند که آن را به عضو جدایی‌ناپذیر رشته پزشکی تبدیل کرده است. در اینجا می‌توانید هر کدام از گرایش‌های پزشکی و مشاغل مرتبط با پزشکی را بشناسید.

بیهوشی

متخصص بیهوشی پزشک متخصص است که کارش مدیریت درد، بیهوشی‌های جراحی، انواع بی‌حسی‌ها و مراقبت‌های ویژه است. او ارزیابی‌های قبل از عمل و درمان بیماران در شرایط خاص را هم به عهده دارد برخی از این موارد شامل مدیریت دردهای مزمن و احیای قبلی و ریوی و مدیریت و درمان بیماران بسیار بدحال و آسیب دیده است که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند. متخصص بیهوشی در تمام جراحی ها باید حضور داشته باشد و در نتیجه نیاز به این شغل همیشه احساس می شود. با توجه به اینکه تکنولوژی همیشه در حال گسترش است، داروها و تجهیزات مورد استفاده این شغل هم همواره در حال توسعه هستند.

پوست

از دیگر مشاغل مرتبط با پزشکی تخصص پوست است. رشته تخصصی پوست یک رشته بالینی است که کار آن درمان بیماری‌های پوست، مخاط ، مو و ناخن است. این رشته کارهای مراقبتی و بهبود پوست و درمان عارضه‌های پوستی مانند زگیل، کانسر پوست، درماتوز شغلی و غیره را اجرایی می‌کند. دوره این رشته هم 4 سال است و از جمله مشاغل بسیار محبوب و پررونق است که همیشه مراجعین خودش را دارد. همچنین درامد خوبی هم دارد. هر چند در سال‌های اخیر کارآموزانی با گذراندن یک دوره 3 ماهه برخی از کارهای مربوط به این رشته مانند مراقبت از پوست و تزریق بوتاکس و غیره را انجام می‌دهند که می‌توانند تهدیدی برای آینده شغلی این رشته باشند.

از دست ندهید
برای واردات ارزان و پرسود از کجا مشورت بگیریم

رادیولوژی

رشته رادیولوژی یک رشته تخصصی بالینی است که مجموعه‌ای از روش‌های تصویربرداری تشخیصی و مداخله‌ای پزشکی یا تفسیر آن‌ها را انجام می‌دهد. این دوره هم 4 ساله است. به لطف تولید تجیزات پزشکی و رشد فناوری این رشته در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته‌است. به طوری که این رشته حتی در تشخیص و درمان برخی از بیماری‌ها هم ورود پیدا کرده است و همواره در حال توسعه است.  البته ناگفته نماند که این به دلیل موفقیت شرکت های تولید تجهیزات پزشکی بوده است.

طب اورژانس

طب اورژانس یک تخصص بالینی است که کار آن ارزیابی، احیا، تثبیت، تشخیص و مراقبت از بیماران است این رشته تخصصی یک رشته پرفشار، با سرعت بالا و تنوع زیاد است که اطلاعات علوم پایه و دانش بالینی را در بر می‌گیرد و مهارت‌های مناسب برای تشخیص و تصمیم‌گیری و درمان بیماری‌های مراجعه‌کننده به اورژانس را بر عهده دارد.

همچنین مدیریت بخش اورژانس و حوادث غیر مترقبه از دیگر کارهای پزشک اورژانس است. متخصص این رشته همچنین باید بتواند به عنوان عضوی از تیم پزشکی با متخصصان رشته‌های دیگر و نظام اورژانس پیش بیمارستانی همکاری کند. طول دوره آموزش این رشته 36 ماه است و با توجه به نوپا بودن این رشته، به نظر می‌رسد که آینده شغلی و پتانسیل خوبی برای کار دارد.

جراحی عمومی

رشته حرای عومی یک شاخه از علوم پزشکی است که به درمان بیماری‌های قسمت‌های مختلف بدن انسان با تکیه بر استفاده از روش‌های جرحی می‌پردازد. این رشته روی تروماها، بیماری‌های دستگاه گوارش، چشم و گردن، غدد درون ریز، عروق محیطی و پستان تاکید دارد. طول دوره جراحی عمومی 4 سال است.

از دست ندهید
آموزش حل مشکل دانلود از گوگل پلی

تخصص داخلی

بیماری‌های داخلی از دیگر مشاغل مرتبط با پزشکی و یک رشته تخصصی بالینی پزشکی است که کار آن کسب دانش، مهارت، نگرش و رفتارهای لازم در جهت پیشگیری، ارزیابی، تشخیص و مراقبت  و درمان و پیگیری بیماری‌ها می‌باشد. طول این دوره 4 سال است و فوق تخصص‌های مشتق این رشته عبارتند از بیماری‌های غدد درون ریز، بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های کلیه، بیماری‌های مفاصل، بافت همبند، بیماری‌های خون و انکولوژی، بیماری‌های ریه و بیماری‌های قلب و عروق.

نورولوژی

بیماری‌های مغز و اعصاب، یک رشته تخصصی بالینی پزشکی است که کار آن رسیدگی به بیماری‌های سیستم عصبی مانند اختلالات مغزی، اعصاب محیطی و عضلات است. بخش زیادی از کار یک نورولوژیست مشاوره می‌باشد اما می‌تواند به عنوان یک پزشک اولیه هم عمل کند. اصلی‌ترین فلوشیپ‌های این رشته عبارتند از

پزشکی خواب

مالتیپل اسکلروز

به نظر می‌رسد که این رشته آینده شغلی خوبی در ایران دارد.

جراحی مغز و اعصاب

رشته جراحی مغز و اعصاب یک تخصص بالینی از علوم پزشکی است که افرادی که آن را فرا می‌گیرند، زمینه‌های مربوط به مشکلات سیستم عصبی مرکزی، سیستم عصبی خودکار، جمجمه، ستون فقرات و سایر زمینه‌های مرتبط مطالعه می‌کنند و برای تشخیص، درمان جراحی، غیر جراحی، مراقبت و بازتوانی انواع بیماری‌های مربوطه اقدام می‌کنند.

تحصیل در این رشته 5 سال زمان نیاز دارد و یکی از سخت‌ترین دوره‌های رزیدنتی است هر چند این رشته پردرامد و البته سخت است. وضعیت شغلی برای این رشته در شهرهای بزرگ نسبتا خوب و در شهرهای کوچک بسیار خوب است.

زنان و زایمان

رشته زنان و زایمان هم یک رشته تخصصی بالینی است که کار آن پیشگیری، تشخیص و درمان و پیگیری بیماری‌های زنان است. این رشته ترکیب دو حیطه تخصصی است که تمرکز آن رسیدگی به خانم‌های باردار قبل و بعد از تولد فرزند است. همچنین در بخش دیگر این رشته به بیماری‌های دستگاه تولید مثل زنان و بیماری‌های سینه رسیدگی می‌شود. دوره این رشته 4 ساله است.

از دست ندهید
حفظ حریم خصوصی در واتساپ با شماره مجازی آمریکا

در این مقاله با برخی از مهم‌ترین مشاغل مرتبط با پزشکی و گرایش‌های رشته پزشکی آشنا شدید. البته گرایش‌های متنوع‌تری هم وجود دارند اما ما سعی کردیم در این مقاله به تاپ‌ترین موارد اشاره کنیم.

پیشنهاد ما به شما

اتصال لپ تاپ به تلویزیون

آموزش اتصال لپ تاپ به تلویزیون + نکات مهم قبل اتصال لپ تاپ

آیا تا به حال تجربه جستجو در اینترنت را با صفحه نمایش بزرگی مثل تلویزیون …

دیدگاهتان را بنویسید